Miażdżyca nazywana jest chorobą starszych ludzi, ponieważ nadal najwięcej osób choruje na nią po 60-tym roku życia. Miażdżyca mózgu to proces zmian w naczyniach krwionośnych, których następstwem jest ograniczony przepływ krwi przez naczynia mózgowe. Miażdżyca u osób starszych związana jest z niezdrowym trybem życia:
- brak aktywności fizycznej,
- palenie papierosów
- spożywanie dużych ilości tłuszczów pochodzenia zwierzęcego,
- spożywanie dużej ilości cukrów prostych,
- przewlekły stres.
Miażdżyca mózgu u osób starszych często towarzyszy także innym chorobom, np. nadwadze i cukrzycy. Nieleczona miażdżyca mózgu może doprowadzić do udaru mózgu.
Warto wiedzieć: Objawy wylewu u starszej osoby
Objawy miażdżycy mózgu
Wyróżniamy 4 rodzaje miażdżycy zależnie od miejsca odkładania się blaszki miażdżycowej:
- miażdżyca tętnic wieńcowych,
- miażdżyca aorty,
- miażdżyca kończyn dolnych,
- miażdżyca mózgu.
W przypadku miażdżycy mózgu u osób starszych dochodzi do zaburzeń pracy naczyń doprowadzających krew do mózgu. Objawami miażdżycy mózgu najczęściej są częste bóle głowy , nudności oraz utrata równowagi. Inne objawy miażdżycy mózgu to:
- mikroudary,
- udary niedokrwienne,
- chwiejność podczas chodzenia,
- parestezje mięśni,
- osłabienie czucia i siły w kończynach,
- uszkodzenia słuchu.
Miażdżyca mózgu – rokowania
Rokowania w przypadku miażdżycy mózgu nie są optymistyczne, ponieważ nieleczona miażdżyca najczęściej prowadzi do udarów mózgu, które mogą być przyczyną śmierci. Miażdżyca może prowadzić także do zawałów serca i amputacji kończyn. Najlepszym sposobem ochrony przed miażdżycą mózgu jest zdrowy styl życia.
Jak leczyć miażdżycę mózgu?
Leczenie miażdżycy mózgu opiera się głównie na farmakoterapii. Pacjentom podaje się statyny na obniżenie cholesterolu i kwas acetylosalicylowy o działaniu przeciwzakrzepowym. Leki na miażdżycę trzeba przyjmować do końca życia. W zaawansowanych stadiach choroby, gdy istnieje zagrożenie udarem, wykonuje się zabieg wstawienia stentu do tętnicy. Leczenie miażdżycy mózgu opiera się także na zmianie codziennych nawyków. Konieczne jest ograniczenie tłuszczów w diecie i pilnowanie wagi. Chorzy powinni zadbać także o aktywność fizyczną.
Zobacz także: Opieka nad osobą z demencją starczą