PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Czym są choroby wieku starczego?

kwi 13, 2022 | Choroby, Opieka Nad Seniorem

Choroby wieku starczego, to grupa schorzeń, które diagnozuje się u większości osób starszych. Mają nieodwracalny wpływ na samodzielne funkcjonowanie osób w późniejszym wieku. Chorzy wymagają opieki, długotrwałego leczenia i rehabilitacji, o które musi zatroszczyć się rodzina lub opiekun osoby starszej. Obecnie większość seniorów zmaga się z chorobami starczymi, które ograniczają ich sprawność i zdolność do samodzielnej egzystencji.

Najczęściej występujące choroby osób starszych

Najczęstsze choroby osób starszych to:

  • cukrzyca – cukrzyca typu 2. najczęściej nie wymaga leczenia insuliną, wymagana jest jednak zmiana trybu życia i diety;
  • nadciśnienie tętnicze – jest najczęstszą chorobą starszych ludzi, która dotyka układu krążenia;
  • choroba Alzheimera – objawia się utratą pamięci, zdolnością rozumowania i orientacji. Szacuje się w Polsce choruje na nią nawet pół miliona osób;
  • choroba Parkinsonachoroba starcza obejmująca układu nerwowy, objawia się drżeniem kończyn i zaburzeniami mowy;
  • choroby zwyrodnieniowe – nieprawidłowa budowa stawu, która może prowadzić do uszkodzenia chrząstki czy stanów zapalnych stawów;
  • nietrzymanie moczu – choroba starcza wiążąca się z mimowolnym oddawaniem moczu;
  • osteoporoza to choroba starych ludzi, która wpływa na obniżenie wytrzymałości kości i większą podatność na złamania,
  • depresja – objawia się obniżeniem nastroju, nieuzasadnionym smutkiem i utratą zainteresowań, najczęściej jest wynikiem samotności seniora.

W walce z chorobami wieku starczego kluczową rolę odgrywa profilaktyka oraz edukacja zdrowotna. Większość czynników ryzyka powodujących występowanie chorób osób starszych można świadomie ograniczać dzięki odpowiednio wcześniej wprowadzonym działaniom prozdrowotnym – zwiększenie aktywności fizycznej, trening pamięci, udział w różnego rodzaju zajęciach, rozmowy, kontrole u specjalistów, stosowanie odpowiedniej diety, zażywanie suplementów.

Warto wiedzieć: Alzheimer a demencja

Choroby wieku podeszłego – czynniki ryzyka

Na występowanie niektórych chorób starszych ludzi mają wpływ czynniki genetyczne, jednak ogromny wpływ mają także warunki ekonomiczne, społeczne i środowiskowe. Seniorzy często starają się oszczędzać na lekach i produktach spożywczych. Dodatkowo nie dbają o swoją dietę, która ma ogromny wpływ na występowanie chorób wieku podeszłego. Osoby w podeszłym wieku często czują się samotne, nie mają partnerów do rozmowy, a także ograniczają kontakty towarzyskie, co doprowadza do depresji, która jest chorobą psychiczną osób starszych oddziałująca nie tylko na kondycję psychiczną, ale także fizyczną seniora. Wpływ na występowanie chorób wieku starczego ogromny wpływ mają także nałogi oraz używki, takie jak: papierosy i alkohol. Wielu seniorów prowadzi siedzący tryb życia, który jest przyczyną występowania otyłości, a także ma negatywny wpływ na kondycję fizyczną osób starszych.

Problemy zdrowotne osób starszych – profilaktyka

Problemy zdrowotne osób starszych to zagadnienie, które wpływa nie tylko na samopoczucie seniora, ale także jego rodziny oraz opiekuna. W celu uniknięcia najczęstszych chorób wieku starczego najważniejsza jest profilaktyka. Starzenie się jest procesem, który występuje u każdego i powoduje zmiany w organizmie. Nie można go uniknąć, można jedna okres starości opóźnić. Choroby starych ludzi najczęściej sprawiają, że mają oni problem z wykonywaniem najprostszych czynności dnia codziennego. Dodatkowo mają problemy z pamięcią, które powodują frustrację. Niektóre choroby wieku podeszłego, np. nietrzymanie moczu wiąże się z poczuciem wstydu i powoduje obawy przed wykluczeniem przez resztę społeczeństwa. Niezwykle ważne jest wsparcie, a także zapewnienie seniora, że nie jest sam i może liczyć na pomoc. Opiekun osoby starszej powinien wprowadzać zmiany, które po upływie czasu staną się normalnością, takie jak: większa aktywność fizyczna i umysłowa, wspólne rozmowy oraz gry, spacery, wyjścia do kina, a także dieta bogata w witaminy i minerały.

Warto wiedzieć: Jakie są najczęstsze potrzeby osób starszych?

facebook