PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Problemy ze słuchem u osób starszych

kwi 12, 2022 | Choroby, Opieka Nad Seniorem

Utrata słuchu z wiekiem jest powszechnym zjawiskiem. Problemy ze słuchem u osób starszych nie są przypadłością zagrażająca życiu, jednak znacznie utrudniają komunikację oraz budowanie relacji pomiędzy seniorem, a jego bliskimi. Z czasem problemy ze słuchem mogą prowadzić do wycofywania się z życia towarzyskiego oraz izolowania się od otoczenia, a to może doprowadzić do depresji.

Przyczyny problemów ze słuchem u osób starszych

Zaburzenia słuchu u osób starszych to postępujący proces, który zaczyna się już około 60 roku życia. Proces pogarszania się słuchu jest długotrwały i skomplikowany. Jakie są przyczyny problemów ze słuchem u osób starszych? Zaburzenia słuchu u osób starszych związane są z obciążeniami genetycznymi oraz stylem życia. Wpływ na niedosłuch może mieć ciągły stres i duży hałas, np. w miejscu pracy. Dodatkowo na ubytek słuchu mogą wpływać przebyte choroby oraz przyjmowane leki.

Problemy ze słuchem u osób starszych, a relacje z otoczeniem

Chociaż zaburzenia słuchu u osób starszych nie zagrażają życiu seniora potrafią być bardzo uciążliwe i znacząco wpływać na jego kontakt z otoczeniem. Osoba zmagająca się z problemami ze słuchem ogląda głośno telewizję, mówi głośniej, a także kilkukrotnie prosi o powtarzanie wypowiadanych zdań, dlatego często wzbudza irytację wśród najbliższych. Opiekun oraz rodzina powinni wykazać się spokojem oraz empatią, ponieważ agresywne reakcje mogą doprowadzić do zamknięcia się w sobie i unikania kontaktów z innymi. Niedosłuch u osób starszych to powszechne zjawisko, dlatego najbliżsi powinni być wyrozumiali.

Pomoc osobie starszej mającej problemy ze słuchem

Najpopularniejszym i najlepszym rozwiązaniem na problemy ze słuchem u osób starszych są aparaty oraz implanty słuchowe. Aparaty słuchowe to tańsze rozwiązanie, dzięki któremu można pozbyć się problemów związanych z pogorszeniem słuchu. Są to urządzenia zewnętrzne, jednak dzięki ich wyglądowi są praktycznie niewidoczne dla osób postronnych, a znacznie poprawiają komfort seniora i jego najbliższych. Mniej popularnym rozwiązaniem radzenia sobie z problemem ze słuchem u osób starszych są implanty słuchowe. Wszczepiane są u pacjentów, którzy mają zaawansowane problemy ze słuchem, których nie da się skorygować za pomocą aparatu słuchowego.

Niedosłuch u osób starszych

Chociaż pogorszenie się słuchu z wiekiem jest powszechnym zjawiskiem i dotyka prawie każdej osoby starszej nie stanowi zagrożenia dla życia. Jednak może generować wiele problemów w kwestii psychologicznej. Senior izoluje się od otoczenia i unika kontaktów towarzyskich. Dodatkowo czuje brak zrozumienia ze strony najbliższych, którzy często reagują agresywnie na głośne słuchanie telewizora i proszenie o powtarzanie wypowiedzianych zdań. Problemy ze słuchem u osób starszych wymagają od jego najbliższych oraz opiekuna odpowiedniego podejścia, które sprawi, że senior będzie czuł się komfortowo. Najlepszym rozwiązaniem na niedosłuch jest zakup aparatu lub implantów, które poprawią słuch oraz komfort życia osoby starszej.

Warto wiedzieć: Dlaczego się starzejemy?

facebook