PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Urządzenia dla seniorów

sie 10, 2021 | Opieka Nad Seniorem

Urządzenia dla seniorów – pomoc w opiece

Podeszły wiek powoduje u seniorów wiele dolegliwości chorobowych, które związane są z zaburzonym funkcjonowaniem organizmu w mniejszym lub większym stopniu. Poza schorzeniami dotyczącymi układu krwionośnego, nerwowego czy oddechowego, osoby starsze na co dzień zmagają się z problemami ze strony układu ruchu. Nierzadko na skutek tych dysfunkcji podopieczny nie jest w stanie wykonywać wielu, nawet prozaicznych czynności. Z myślą o osobach niepełnosprawnych lub z ograniczoną mobilnością powstały urządzenia dla seniorów, które umożliwiają podopiecznym pokonywanie barier wynikających z ich stanu zdrowia.

Rodzaje sprzętów i urządzeń pomocniczych w opiece nad seniorem 

Wielkim ułatwieniem w codziennym życiu podopiecznego, jak i jego Opiekuna, jest korzystanie z urządzeń dla seniorów, które pomagają w wykonywaniu codziennych czynności osób w podeszłym wieku.  Wsparcie w postaci sprzętów medycznych pozwoli na zapewnienie większego komfortu – zarówno Opiekunowi, jak i podopiecznemu, a także umożliwi wykonanie wielu aktywności, które wcześniej były zbyt trudne, a nawet nie do zrealizowania. Do podstawowych urządzeń dla seniorów, przydatnych przy kompleksowej opiece nad osobą starszą, zaliczamy:

  • łóżko dla chorego, zaprojektowane i stworzone z myślą o osobach spędzających większość czasu w pozycji leżącej. Funkcjonalność takiego urządzenia pozwala na bezproblemową zmianę pozycji podopiecznego, a zastosowanie materaca przeciwodleżynowego zapobiega powstawaniu podrażnień skóry. Idealnym dodatkiem do takiego łóżka jest podnośnik, który dodatkowo wspiera Opiekuna w transferze podopiecznego;
  • balkonik do chodzenia, chodzik dla seniora, rollator, laska - to sprzęty ułatwiające samodzielne poruszanie się. Przeznaczone są dla osób, które pragną zachować niezależność i poruszać się swobodnie, ale wymagają wsparcia lub kontroli przy chodzeniu, ze względu na problemy z utrzymywaniem równowagi;
  • wózek inwalidzki, wózek elektryczny są dedykowane seniorom z niepełnosprawnością ruchową lub po urazach kończyn dolnych, jako tymczasowe wspomaganie w przemieszczaniu się;
     krzesło toaletowe i krzesło kąpielowe – umożliwiają wykonywanie czynności higienicznych przy podopiecznym. Dzięki takiemu wyposażeniu Opiekunka może wygodnie umyć seniora i przeprowadzić pielęgnację. Podobnymi akcesoriami są kaczki czy baseny sanitarne, które najczęściej wykorzystywane są do pielęgnacji seniora w łóżku. Dodatkowo w łazience warto zainstalować uchwyty naścienne i zastosować maty antypoślizgowe.

Inne produkty dla seniora, ułatwiające sprawną opiekę nad osobą starszą

Ponadto warto zwrócić uwagę na inne produkty dla seniora, gadżety których celem jest nie tylko wspomaganie osoby starszej przy wykonywaniu różnych czynności, ale też stworzenie możliwości jej monitorowania i organizacji jej codzienności. Do takich   sprzętów zaliczymy m.in.:

  • ciśnieniomierz dla seniora, w który powinien być zaopatrzony każdy podopieczny cierpiący na choroby układu krążenia;
  • opaska alarmowa dla seniora, która zapewnia natychmiastowy kontakt z Opiekunką;
  • chwytak – gadżet pozwalający na podnoszenie lekkich, niewielkich przedmiotów;
  • pojemnik na leki – ułatwiający dozowanie tabletek i kontrolowanie ich przyjmowanie;
  • specjalne sztućce i naczynia do posiłków i płynów – to rozwiązanie dla seniorów chcących jeść samodzielnie, ale mających problemy z obsługą standardowych akcesoriów kuchennych.

Opieka nad seniorem w przestrzeni domowej w otoczeniu pomocniczych sprzętów i urządzeń to bardzo duże usprawnienie dla Opiekuna przy wykonywaniu obowiązków, a jednocześnie komfort i swoboda dla podopiecznego, który w mniejszym stopniu odczuwa ograniczenia wynikające z jego stanu zdrowia.

 

 

Ostatnie wpisy

facebook