PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Posiłek dla seniora

sie 10, 2021 | Opieka Nad Seniorem

Smacznie i zdrowo, posiłek dla seniora

Przygotowywanie posiłków dla seniora to jeden z głównych obowiązków, sprawując opiekę nad osobą starszą. Podstawowe umiejętności kulinarne w tym przypadku są dość ważne, ponieważ często zdarza się, że ze względu na dolegliwości chorobowe, wymagana jest specjalna dieta dla seniora.

Specyfika diety dla Seniora

Idealne posiłki dla Seniora to dania lekkostrawne z ograniczoną ilością tłuszczów zwierzęcych. Nie muszą to być duże porcje, liczy się bardziej skład i regularność ich przyjmowania. Warto też wzbogacić je o produkty pełnoziarniste, chude ryby, a także sezonowe warzywa i owoce. Przy czym miejmy na uwadze, zróżnicowanie dań, by zapobiec niedoborom pokarmowym. Pamiętajmy też o ewentualnej diecie seniora, zaleconej przez lekarza. Taką z pewnością mają cukrzycy, osoby z nadwagą i otyłością oraz anemicy. O takich obostrzeniach każda z Opiekunek dowiaduje się jeszcze przed rozpoczęciem pracy.

Jak przygotować odpowiedni jadłospis dla seniora?

Wiedząc, jakie zalecenia żywieniowe ma osoba starsza i na jakie choroby cierpi, wiemy już co możemy gotować, a czego nie. Jednak i wtedy przydadzą się pewne inspiracje, które ułatwiłyby przygotowanie jadłospisu dla seniora. Dlatego, gdy brakuje pomysłów skorzystajmy z gotowych przepisów dostępnych na różnych portalach i blogach kulinarnych. Ponadto, jeżeli nasz Podopieczny nie ma sprecyzowanej konkretnej diety seniora – zapytajmy go wprost co lubi. Możemy też gotować to, co przygotowujemy w swoim domu. Nie powinniśmy mieć obaw, bo z reguły Niemcy bardzo lubią polską kuchnię.

Kuchnia niemiecka, a posiłek dla seniora

W Niemczech każdy land ma swoje tradycje, jak również preferencje kulinarne. Wspólną ich cechą jest to, że zawierają duże ilość tłuszczu, a podaje się je przeważnie w większych porcjach. Słynne niemieckie dania to m.in. eintopf – jednogarnkowe danie gulaszowe oraz różnego rodzaju bratwursty, czyli kiełbasy. W Niemczech bardzo popularne są też: ziemniaki, kapusta, kasze czy knedle. Nie są to typowe posiłki dla seniora, ale można pokusić się o modyfikacje, które zadowolą upartych tradycjonalistów. Jeżeli będziemy gotować smacznie, a jedzenie będzie wyglądało apetycznie – to Podopieczni z pewnością chętnie będą jej jeść. My z kolei będziemy spokojni, że stosują się do zalecanej diety seniora i spożywają pełnowartościowej posiłki.

 

facebook