PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Opieka nad osobą leżącą

sie 9, 2021 | Opieka Nad Seniorem

Opieka nad osobą leżącą

Opieka nad osobą leżącą wymaga dużego doświadczenia ze strony opiekuna. Taki podopieczny, zazwyczaj z powodu paraliżów, nie jest w stanie samodzielnie nic zrobić. Główny nacisk kładzie się wtedy na pielęgnację ciała i zapobieganie odleżynom, ale warto też pamiętać, że osoba, która wie, że resztę życia spędzi w łóżku potrzebuje także dużego wsparcia psychicznego. Oczywiście nie każdy senior „leżący” jest całkowicie bezwładny – czasami osoby starsze nie mają po prostu energii na aktywność ruchową i wolą oszczędzać siły lub z powodu depresji nie mają ochoty opuszczać swojej sypialni. Warto wtedy wiedzieć jak powinno postępować się z takim człowiekiem i jak można zapewnić mu bezpieczną opiekę.

Zadania opiekuna w opiece nad osobą leżącą

Opiekunka, która pod swoimi skrzydłami ma osobę leżącą, powinna wiedzieć w jaki sposób najbezpieczniej zapewnić jej kompleksowe wsparcie. Chodzi tu m.in. o takie czynności, jak:

  • odpowiednia pielęgnacja, zwłaszcza tych części ciała, które narażone są na problemy skórne,
  • higiena osób starszych i wiedza na temat sposobów jej wykonywania w łóżku,
  • bezpieczne podawanie pokarmu i dopasowanie diety do leżącego trybu życia podopiecznego,
  • ćwiczenia/gimnastyka wykonywane zgodnie z zaleceniami lekarza,
  • wsparcie procesów fizjologicznych organizmu – kiedy ciało jest w spoczynku przez cały czas, różne procesy życiowe ulegają zaburzeniom, dlatego opiekunka powinna je monitorować i wspomagać dostępnymi metodami, np. robienie lewatywy dla wsparcia wypróżniania.

Pamiętajmy również o zapewnieniu wsparcia psychicznego seniorowi. Osoba leżąca, która nie wychodzi z domu, często czuje się odizolowana od świata. Sprzyja to powstawaniu negatywnych zmian w obszarze pracy układu nerwowego i chorób otępiennych. Dlatego też senior „leżący” mimo wszystko powinien zachować aktywność umysłową. Opiekunka powinna angażować go w procesy myślowe, prowadzić z nim rozmowy, zadawać pytania. Jeżeli podopieczny ma sprawne dłonie można zachęcać go do gier, rozwiązywania krzyżówek lub przeglądania gazet.

Udogodnienia w opiece nad osobą leżącą

Osoba starsza, która ze względu na swoje problemy zdrowotne musi przez cały czas przebywać w pozycji leżącej wymaga zaawansowanej pomocy drugiego człowieka. Z reguły w opiece nad takim seniorem pomaga zewnętrzna opieka medyczna, czyli Pflegedienst, która wspiera opiekuna w dziennych czynnościach, np. przy myciu, pielęgnacji, przebieraniu, aplikowaniu leków, czy zmianie opatrunków. Aktualnie istnieje wiele specjalistycznych przyrządów wspomagających opiekę nad osobą leżącą, a zwłaszcza jej transferowanie. Do podstawowego wyposażenia dla podopiecznego zalicza się łóżko specjalistyczne z materacem przeciwodleżynowym. Dodatkowo instalowane są lifty, podnośniki, dodatkowe uchwyty, czy przycisk alarmowy. Ważne jest też dostosowanie warunków mieszkalnych dla seniora, tak aby nie miał problemów podczas poruszania się na wózku inwalidzkim. W domu nie powinno być progów w drzwiach, ani mebli czy sprzętów zaburzających ciąg komunikacyjny.

facebook