PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Starzenie się mózgu – jak mu zapobiegać?

maj 22, 2023 | Artykuły dla Seniorów, Warto wiedzieć

Starzenie się mózgu to naturalny proces, który dotyczy każdego narządu w naszym organizmie. Jednak to od nas zależy jak szybko proces ten będzie postępował oraz to, w jakim stanie będzie nasz mózg w podeszłym wieku. Nie bez powodu zwraca się uwagę na ciągłe ćwiczenie mózgu, rozwiązywanie łamigłówek i krzyżówek, a także posiadanie hobby, nawet po 60.

Starzenie się mózgu – objawy

Starzenie się mózgu to proces, który najczęściej zachodzi pomiędzy 60. a 70. rokiem życia. Proces ten najczęściej jest spowodowany przez zwyrodnienie komórek nerwowych w mózgu, choroby układu nerwowego, zaburzona równowaga między wolnymi rodnikami a przeciwutleniaczami, stres oraz choroby mózgu. Jakie są objawy starzenia się mózgu?

  • utrata pamięci,
  • trudności w wykonywaniu prostych czynności,
  • dezorientacja,
  • zapominanie imion i nowych informacji,
  • nieoczekiwane napady złości czy agresji.

Jeżeli zauważysz te objawy u bliskiej osoby udaj się jak najszybciej do specjalisty.

Przedwczesne starzenie się mózgu

Przedwczesne starzenie się mózgu może być objawem choroby Alzheimera. Mogą na to wskazywać krótkotrwałe zaburzenia związane z zapominaniem. Jeżeli sytuacje skrajnego rozkojarzenia pojawiają się częściej warto skonsultować je z lekarzem.

Jak zapobiegać procesowi starzenia się mózgu?

W celu otrzymania skierowania na sanatorium dla seniora za darmo konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego, specjalisty lub lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz, do którego się udajemy musi mieć podpisaną umowę z NFZ. Podczas wystawiania skierowania NFZ na sanatorium dla seniora brane są pod uwagę:

  • Aktualny stan zdrowia,
  • Przebyte choroby,
  • Wyniki obowiązkowych badań.

Skierowanie wysyłane jest do wojewódzkiego oddziału NFZ, który na rozpatrzenie wniosku ma 30 dni.

Starzenie się mózgu, a dieta

Zdrowe odżywianie to podstawa nie tylko dobrego samopoczucia i utrzymania zdrowej sylwetki, ale także dobrej kondycji psychicznej. Dieta powinna być zbilansowana i bogata w białka, witaminy oraz minerały, które wpływają na kondycję mózgu. Należy pamiętać o kwasach omega – 3, które wspomagają pracę mózgu i poprawiają koncentrację.

Starzenie się mózgu, a aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna w każdym wieku, pozwala nam na zachowanie dobrej kondycji, a także pozytywnie wpływa na ogólnie samopoczucie. Ruch jest niezwykle ważny u osób starszych, ponieważ pomaga im uniknąć wielu chorób.

Zobacz także: Gimnastyka dla seniorów – jak zachęcić osobę starszą do aktywności?

Starzenie się mózgu, a kontakty towarzyskie

Samotność wśród seniorów to bardzo poważny problem, który dotyka wiele osób w podeszłym wieku. Brak towarzystwa wpływa na mózg gorzej niż palenie papierosów. Dlatego niezwykle ważne jest utrzymywanie kontaktów z naszymi najbliższymi, zachęcanie ich do wyjść oraz podejmowania różnego rodzaju aktywności.

Zobacz także: Pomysły na zajęcia z seniorami

Ćwiczenia, które pomogą w zapobieganiu starzenia się mózgu

Mózg to najbardziej złożony organ w naszym ciele, dlatego musimy o niego codziennie dbać. Możemy ćwiczyć nasz mózg na co dzień nie wykonując przy tym skomplikowanych ćwiczeń. Doskonałym treningiem dla naszego mózgu są podróże, które pozwalają nam na poznawanie nowych kultur i zabytków. Słuchanie muzyki to także rodzaj ćwiczeń mózgu, który nie tylko pozytywnie wpływa na naszą pamięć, ale także nastrój. Jeżeli zależy nam na dobrej kondycji naszego mózgu powinniśmy praktykować odręczne pisanie. W obecnych czasach większość z nas pisze jedynie na komputerze lub telefonie. Jednak to odręczne pisanie pozytywnie wpływa na nasz mózg – stymuluje pamięć, uczy na nowo gromadzić i systematyzować informacje.


Doskonałym ćwiczeniem dla naszego mózgu jest także poznawanie nowych osób oraz wychodzenie ze strefy komfortu i poznawanie i nauka nowych rzeczy. Posiadanie hobby jest niezwykle istotne, nie tylko w kwestii treningu dla mózgu, ale także dobrego samopoczucia i pewności siebie.


Jeżeli zależy nam na dobrej sprawności naszego mózgu, powinniśmy zacząć myśleć o tym jak najwcześniej i wprowadzać rozwiązania, które pozwolą nam na opóźnienie procesu starzenia się mózgu w przyszłości.

Zobacz także: Łamigłówki dla seniora – jak zorganizować czas osobie starszej?

facebook