PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Sanatorium dla seniora – kiedy przysługuje sanatorium dla seniora za darmo?

maj 17, 2023 | Artykuły dla Seniorów, Warto wiedzieć

Wyjazd do sanatorium to doskonała okazja do poprawy swojego stanu zdrowia. Sanatorium dla seniora to miejsce, w którym możemy dojść do siebie po chorobie, wzmocnić odporność i skorzystać z zabiegów leczniczych. Najczęściej położone jest w miejscu, którego walory przyrodnicze oraz uzdrowiskowe są dodatkowym elementem rekonwalescencji. Do sanatorium możemy jechać prywatnie lub po otrzymaniu skierowania na NFZ. Nie każdego jednak stać na prywatny wyjazd, dlatego wiele osób stara się o otrzymanie skierowania. Jak zorganizować sanatorium dla seniora za darmo?

Sanatorium dla seniora

Sanatorium dla starszych osób to doskonała okazja do odpoczynku, skorzystania z zabiegów i zadbania o swoje zdrowie, ale także zawarcia nowych znajomości. Sanatoria dla seniorów posiadają ściśle określony harmonogram pobytu leczniczego wypełniony różnego rodzaju zabiegami oraz aktywnościami poprawiających stan zdrowia. W sanatoriach zatrudnieni jest fachowy zespół medyczny (lekarze różnych specjalności, pielęgniarki, fizjoterapeuci, rehabilitanci, dietetycy). Dodatkowo większość sanatoriów zlokalizowanych jest w miejscowościach o statusie uzdrowiska – nad morzem oraz w górach, co pozwala korzystać z naturalnych czynników sprzyjających leczeniu.

Kiedy przysługuje sanatorium dla seniora za darmo?

Sanatorium dla seniora traktowane jest jako przedłużenie leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego, przysługuje osobom, które są wystarczająco sprawne, by odbyć podróż do uzdrowiska, a także samodzielni i zdolni do korzystania z zabiegów leczniczych. Sanatorium dla seniora za darmo przysługuje tylko w przypadku uzyskania skierowania na NFZ. Na uzyskanie skierowania mogą liczyć tylko osoby ubezpieczone, których stan wyraźnie wskazuje na konieczność wyjazdu.

Zobacz także: Rehabilitacja osób starszych – powrót seniora do zdrowia

Skierowanie NFZ na bezpłatne sanatorium dla emeryta

W celu otrzymania skierowania na sanatorium dla seniora za darmo konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego, specjalisty lub lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz, do którego się udajemy musi mieć podpisaną umowę z NFZ. Podczas wystawiania skierowania NFZ na sanatorium dla seniora brane są pod uwagę:

 • Aktualny stan zdrowia,
 • Przebyte choroby,
 • Wyniki obowiązkowych badań.

Skierowanie wysyłane jest do wojewódzkiego oddziału NFZ, który na rozpatrzenie wniosku ma 30 dni.

Sanatorium dla seniora NFZ

Po akceptacji wniosku otrzymamy list od NFZ, z którego dowiemy się dokąd jedziemy. Znajdziemy w nim także ważne przez 18 miesięcy skierowanie. O terminie rozpoczęcia turnusu dowiemy się listownie, najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem wyjazdu. Nie musimy martwić się formalnościami związanymi z pobytem, ponieważ wszystkim zajmuje się NFZ. Każdy pacjent ponosi koszty przejazdu, wyżywienia i zakwaterowania samodzielnie. Cena pobytu zależna jest od sanatorium, do którego zostaniemy skierowani.

Sanatoria dla seniorów prywatnie

Sanatoria dla seniorów prywatnie nie wymagają skierowania, jednak koszty za pobyt ponosimy sami. Zaletą tego rozwiązania jest mniejsza ilość formalności i czasu poświęconego na uzyskanie skierowanie, a także brak niepewności związanych z oczekiwaniem na uzyskanie zgody na wyjazd. Dodatkowo sanatorium dla seniora to doskonała propozycja urlopowa, dla osób, które chcą odpocząć w pięknych okolicznościach przyrody i zadbać o swoje zdrowie oraz samopoczucie.

Sanatorium dla seniora last minute

Jeżeli zależy nam na wyjeździe prywatnie możemy skorzystać z oferty last minute. Sanatoria oferują wyjazdy po niższej cenie niż standardowa. Należy jednak pamiętać, że oferta sanatorium dla seniora last minute wymaga wyjazdu niemal natychmiast, stąd atrakcyjność oferty.

Najpopularniejsze sanatoria dla seniorów Polsce

W Polsce znajdziemy wiele sanatoriów dla seniorów, które oferują usługi zarówno dla osób ze skierowaniem, jak i prywatnie.

Sanatoria dla seniorów nad morzem

Sanatoria dla seniorów nad morzem spotkamy w takich miejscowościach, jak:

 1. Kołobrzeg
 2. Świnoujście
 3. Ustka
 4. Dąbki

Sanatoria dla seniorów w górach

Góry to także doskonałe miejsce do wypoczynku i zadbania o swoje zdrowie. Tanie sanatoria w górach możemy spotkać w:

 1. Szczawnicy
 2. Krynicy-Zdroju,
 3. Wysowa Zdrój,
 4. Rabka-Zdrój.

Jak załatwić sanatorium z NFZ dla emeryta?

Jeżeli chcemy załatwić sanatorium dla seniora powinniśmy zapisać go na wizytę do lekarza rodzinnego, pierwszego kontaktu lub specjalisty.

 1. Skierowanie na leczenie wypisuje lekarz;
 2. Lekarz wystawiający skierowanie zobowiązany jest do dokładnego opisania stanu zdrowia pacjenta oraz dołączenia niezbędnych dokumentów, takich jak kopie badań;
 3. Skierowanie dostarczane jest do NFZ i rejestrowane w systemie;
 4. Senior zostaje poinformowany listownie o skierowaniu na leczenie;
 5. Następnie otrzymuje on także powiadomienie o terminie wyjazdu.

Zobacz także: Pomysły na zajęcia z seniorami

facebook