PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Łóżko dla seniora – czym kierować się przy wyborze?

maj 8, 2023 | Artykuły dla Seniorów, Opieka Nad Seniorem, Warto wiedzieć

Łóżko to bardzo istotny mebel w naszym domu, który wpływa na wiele aspektów życia. Spanie na źle dopasowanym i niewygodnym łóżku może powodować niewyspanie, rozdrażnienie, bóle pleców i głowy, złą kondycję kręgosłupa oraz układu krążenia. Dlatego dobór odpowiedniego łóżka dla seniora jest niezwykle istotny. Jak go dokonać?

Jakie powinno być łóżko dla seniora?

Podczas wyboru łóżka dla seniora powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego wysokość oraz rozmiar. Łóżko nie może być zbyt krótkie, a także zbyt niskie lub wysokie, aby senior bez problemu mógł położyć się i wstać. Warto rozważyć zakup wygodnego łóżka dla seniora z regulowanym stelażem. Oznacza to, że można podnieść jedną ze stron, dzięki temu nogi lub głowa mogą znaleźć się wyżej. To bardzo przydatne rozwiązanie przy pacjentach, którzy wymagają opieki. Warto zwrócić uwagę także na łóżko dla seniora z zabezpieczeniem. Łóżka z podpórkami i barierkami to częste rozwiązanie w łóżkach dla seniorów. Podczas wstawania senior może się o nie podeprzeć. Wybierając łóżko dla seniora należy zwrócić uwagę na materiał, z którego jest ono wykonane. Materiały muszą być wytrzymałe, nie mogą się uginać ani łamać. Najczęściej wybierane łóżka dla seniorów posiadają wymiar 100×200 i 90×200. Są to pojedyncze łóżka, które będą komfortowe dla osób starszych i doskonale zmieszczą się w mniejszej sypialni.

Łóżko dla seniora z materacem – jak dobrać odpowiedni?

Materac w bardzo dużym stopniu wpływa na komfort oraz jakość snu. Na rynku dostępne są m.in. materace sprężynowe, kieszeniowe i piankowe. Wybór łóżka dla seniora z materacem zależy od kondycji oraz dolegliwości, z którymi zmaga się senior. Osoby leżące powinny zaopatrzyć się w materac przeciwodleżynowy, a zmagające się z problemami z kręgosłupem lateksowy.

Zobacz także: Opieka nad osobą leżącą

Jak dobrać wysokość łóżka dla osoby starszej?

Wybierając łóżko dla seniora musimy zwrócić uwagę na jego wysokość. W pewnym wieku nawet wstanie z łóżka może być problematyczne. Odpowiednio dobrana wysokość łóżka sprawi, że mięśnie i kręgosłup nie będą nadwyrężone. Optymalna wysokość dla osoby starszej to 70-80 centymetrów, jednak wiele zależy o wzrostu seniora. Łóżko nie może być zbyt wysokie, ponieważ osoba starsza będzie miała problem z położeniem się.

Inteligentne łóżka dla seniorów

Inteligentne łóżka nie są popularnym rozwiązaniem, jednak zasługują na szczególną uwagę, ponieważ oprócz zmiany ustawień posiada także szereg dodatkowych funkcji. Inteligentne łóżka dla seniorów mogą monitorować jakość snu, niektóre z nich posiadają także funkcję wykrywania chrapania. Inteligentne łóżko daje nam możliwość zmiany kąta oparcia pleców oraz nóg, dzięki temu możemy ustawić je w optymalnej pozycji do spania, czytania lub oglądania telewizji.

Łóżko rehabilitacyjne dla seniora

Jeżeli osoba starsza stale przebywa w pozycji leżącej należy rozważyć zakup łóżka rehabilitacyjnego dla seniora. Sprawdza się doskonale w domowych warunkach, posiada kółka, które pozwalają na obrót 360 stopni. Dodatkowo bez problemu możemy poruszać się nimi po różnych powierzchniach, np. w celu przewiezienia seniora. Dodatkowo łóżka rehabilitacyjne dla seniorów posiadają duży udźwig – nawet do 175 kg. Wyposażone są w wyciąć, który ułatwia podniesie się seniorowi. Niezwykle przydatny w łóżkach rehabilitacyjnych dla seniorów jest pilot, który umożliwia elektryczne ustawianie pozycji. Jeżeli nie stać nas na zakup elektrycznego łóżka dla seniora możemy rozważyć jego wypożyczenie. Umożliwiają to sklepy i wypożyczalnie ze sprzętem medycznym.

Łóżko dla seniora z zabezpieczeniem

Jeżeli martwimy się spadnięciem przez seniora z łóżka podczas snu warto rozważyć zakup łóżka z zabezpieczeniem. Dzięki temu mamy pewność, że w nocy naszemu podopiecznemu nie stanie się krzywda. Łóżko dla seniora z zabezpieczeniem posiada regulowane poręcze, dlatego w trakcie dnia bez problemu senior będzie mógł wstać i położyć się na łóżku.

Zobacz także: Z jakiego sprzętu pomocniczego dla osób starszych korzystać?

facebook