PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Jak leczyć demencję u osób starszych?

maj 4, 2023 | Choroby, Opieka Nad Seniorem, Warto wiedzieć

Demencja to choroba typowa dla osób w podeszłym wieku. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią ponad 500 tysięcy osób. Demencja starcza to przykra dolegliwość, która powoduje postępujące upośledzenie funkcji intelektualnych. Jak leczyć demencję?

Demencja starcza – jaki lekarz prowadzi leczenie?

Jeżeli podejrzewamy, że u naszego bliskiego mogą występować objawy demencji starczej musimy umówić go na wizytę do lekarza POZ. Dokonuje on rozpoznania za pomocą szybkich testów. W przypadku podejrzenia wystąpienia demencji lekarz kieruje chorego na badania neurologiczne, w celu rozpoznania lub wykluczenia niedowładów, niedowidzenia czy zaburzeń czucia. Lekarz zleca także wykonanie podstawowych badań diagnostycznych:

  • Badanie moczu,
  • Hormonów tarczycy,
  • Stężenia witaminy B12 oraz kwasu foliowego.

W leczeniu demencji istotne jest także wykonanie badań obrazowych: tomografia lub rezonans magnetyczny.

Leczenie demencji

Leczenie demencji starczej zależy od przyczyny. Jak leczyć demencję? Demencja starcza jest chorobą nieuleczalną, dlatego stosuje się leki w celu złagodzenia jej objawów i poprawienia jakości życia. Nie istnieje lek, który skutecznie zapobiegnie lub poradzi sobie z tą chorobą. Najczęściej w leczeniu demencji stosuje się leki zwiększające w mózgu stężenie acetylocholiny. Jest to substancja przekaźnikowa w układzie nerwowym i odpowiada za procesy pamięciowe i zdolność uczenia się. W leczeniu demencji stosuje się także leki przeciwpsychotyczne i leki przeciwdepresyjne, ponieważ objawami choroby mogą być także stany lękowe, zaburzenia nastroju i depresja. Bardzo istotne jest także stosowanie leków wspomagających sprawność umysłową.

Leczenie naturalne demencji

Leczenie demencji nie polega tylko na podawaniu leków, niezwykle istotne jest także ćwiczenie mózgu. Naturalne leczenie demencji polega na rozwiązywaniu krzyżówek, łamigłówek, grze w szachy lub inne gry, które wymagają zapamiętywania i myślenia. Możemy zadbać także o suplementację kwasów omega-3, lecytyny oraz podawać leki zawierające wyciąg z miłorzębu japońskiego. W leczeniu demencji istotna jest także zdrowa, zbilansowana dieta, odpowiednia ilość ruchu i długość snu, a także wsparcie najbliższych.

Zobacz także: Ćwiczenia na pamięć dla seniora

facebook