PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Jaki wózek inwalidzki dla osoby starszej wybrać?

kwi 17, 2023 | Choroby, Opieka Nad Seniorem, Warto wiedzieć

Problemy z poruszaniem się u seniorów to dość powszechny problem. Niektórzy seniorzy poradzą sobie z kulami, laską lub balkonikiem, inni potrzebują większej pomocy w postaci wózka inwalidzkiego. Wózek inwalidzki to niezwykle przydatny sprzęt dla osób starszych, które mają problem z samodzielnym poruszaniem się. Może okazać się także niezbędny w trakcie powrotu do zdrowia po operacjach lub kontuzjach. Jaki wózek inwalidzki dla seniora wybrać?

Rodzaje wózków inwalidzkich dla seniorów

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele wózków inwalidzkich dla seniorów, dlatego każdy może dopasować sprzęt do swoich potrzeb. Na rynku dostępne są 2 rodzaje wózków:

  • Manualne – polecane dla osób starszych, które mogą poruszać się same i mają wystarczająca siłę, aby samemu wprawiać wózek w ruch. Manualne wózki inwalidzkie dla seniorów to doskonała forma rehabilitacji, ponieważ aktywowana jest do pracy cała obręcz górna. Wózki manualne wykonane są ze stali lub aluminium.
  • Elektryczne – polecane są dla seniorów, którzy nie mają siły, aby samemu napędzać koła. Elektryczny wózek inwalidzki dla seniora to rozwiązanie, które pozwala bez problemu poruszać się pod różnego rodzaju terenie.

Rodzaj wózka inwalidzkiego powinniśmy dostosować do kondycji fizycznej seniora, jego potrzeb i komfortu. Często zdarza się, że senior używa wózka inwalidzkiego tylko podczas poruszania się na zewnątrz.

Jak dobrać szerokość wózka inwalidzkiego dla osoby starszej?

Szerokość wózka inwalidzkiego to bardzo istotna kwestia, ponieważ musi się on zmieścić w mieszkaniu i samochodzie podczas transportu. Nie może być także za mały, ponieważ będzie niewygodny dla seniora. Aby nie popełnić błędu warto zmierzyć seniora przed dokonaniem zakupu. Najlepiej zrobić to w pozycji siedzącej na krześle. Niech obejmie uda dłońmi w najszerszym miejscu miednicy. Wymiar należy pobrać mierząc w linii prostej odległość między zewnętrznymi częściami dłoni seniora lub ewentualnie wymierzyć jego miednicę i dodać +/- 3 cm.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru wózka inwalidzkiego dla seniora?

Jeżeli stajemy przed zakupem wózka inwalidzkiego dla seniora warto zapoznać się z dostępnymi modelami i funkcjami, które posiadają. Możemy także zasięgnąć opinii specjalisty lub rehabilitanta, który podpowie, jaki wózek będzie najlepszy. Najważniejsze jest, aby wózek był wygodny, a jego użytkowanie nie sprawiało dyskomfortu lub zmęczenia. Wybierając wózek powinniśmy wziąć także pod uwagę ogólne samopoczucie seniora i choroby, z którymi się zmaga. Klasyczne wózki inwalidzkie dla seniorów napędzane ręcznie powinny być wykonane z lekkiego aluminium albo nieco cięższej stali. W przypadku urazów kręgosłupa i porażenia mózgowego potrzebny jest lekki wózek z podparciem dla pleców, głowy i karku. Bardzo ważną kwestią w wózkach inwalidzkich dla osób starszych jest możliwość regulacji oparcia, podłokietników, podnóżków oraz wysokości siedziska. Przydatne są też dodatkowe kółka. Warto także sprawdzić, czy wózek posiada dodatkowe uchwyty, np. na kubek, torby na zakupy lub potrzebne rzeczy itp. Najważniejszą kwestią podczas zakupu wózka inwalidzkiego jest jakość wykonania, trwałość i funkcjonalność.

Refundacja na zakup wózka inwalidzkiego dla osoby starszej

Zakup wózka inwalidzkiego dla seniora to często niemały koszt, szczególnie jeżeli decydujemy się na wózek elektryczny. Możemy jednak uzyskać częściową refundację kosztów przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wystarczy, że lekarz wypisze odpowiedni wniosek i udamy się z nim do sklepu, który go zrealizuje. Możemy także ubiegać się o dofinansowanie z PCPR czy MOPS.

Zobacz także: Czym są choroby wieku starczego?

facebook