PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Jak wybrać odpowiedni wózek elektryczny dla seniora?

kwi 14, 2023 | Choroby, Opieka Nad Seniorem, Warto wiedzieć

Wózek dla osoby starszej może okazać się koniecznością, gdy ma ona problemy z równowagą i poruszaniem się i nie jest w stanie samodzielnie się przemieszczać. Przy jego wyborze warto zwrócić uwagę przede wszystkim na komfort seniora i łatwość w poruszaniu się, dlatego dobrym wyborem może okazać się wózek elektryczny dla seniora. Czym kierować się przy jego wyborze?

Kiedy wybrać wózek elektryczny dla seniora?

Jeżeli rozważamy zakup wózka inwalidzkiego pierwszą myślą najczęściej jest klasyczny wózek, który wymaga użycia siły osoby starszej lub opiekuna w celu wprawienia go w ruch. Jeżeli mamy do czynienia z osobą starszą, która ma siłę możemy wybrać klasyczny wózek. W ten sposób uda nam się zachować dobrą sprawność górnych części ciała, a poruszanie się będzie stanowiło formę rehabilitacji. Jeżeli mamy do czynienia z osobą, która nie ma sił na samodzielne poruszanie się powinniśmy rozważyć zakup elektrycznego wózka dla seniora. Dzięki temu osoba starsza w łatwy sposób będzie mogła poruszać się za pomocą specjalnego joysticka. Warto jednak pamiętać, że wózki elektryczne są większe, dlatego w niektórych mieszkaniach poruszanie się nimi może być utrudnione. Wózek elektryczny dla seniora może być także dodatkiem, rozwiązaniem na dłuższe trasy, np. do sklepu.

Wybór odpowiedniego wózka dla starszych ludzi

Zakup wózka elektrycznego dla starszych ludzi powinien być dokładnie przemyślany. Przede wszystkim dlatego, że jego koszt jest o wiele większy od standardowego wózka inwalidzkiego. Na rynku dostępne są wózki elektryczne dla seniorów, które wyglądają jak klasyczne modele, posiadają jednak wmontowany silnik. Dostępne są także modele bardziej zaawansowane, które zapewniają o wiele większy komfort i bezpieczeństwo osobie starszej. Przed zakupem wózka elektrycznego dla starszych osób powinniśmy zastanowić się, gdzie będzie on wykorzystywany. Do poruszania się po domu, domu i na zewnątrz, a może wyłącznie na dworze? Wtedy będziemy mogli wybrać model, który na pewno zmieści się w naszym mieszkaniu. Elektryczne wózki dla seniorów posiadają różną moc i maksymalną prędkość 6 km/h oraz 8 km/h, a także 10 km/h, a nawet 12 km/h. W wyborze wózka elektrycznego dla starszej osoby przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej bezpieczeństwo, dlatego duża maksymalna prędkość nie jest tak pożądana. Lepiej postawić na stabilność, komfort i bezpieczeństwo. Podczas zakupu wózka elektrycznego dla seniora warto zwrócić uwagę także na rodzaje hamulców, kół, bloczków, a także tworzywo, z którego jest wykonany wózek. Warto pamiętać, że wózek elektryczny dla starszej osoby musi być wygodny i komfortowy, dlatego warto zakup skonsultować z fizjoterapeutą lub specjalistą, który może doradzić nam w zakupie.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu elektrycznego wózka dla seniora?

Podczas zakupu elektrycznego wózka dla seniora warto zwrócić uwagę na:

  • Silnik – wcześniej zostały przedstawione maksymalne prędkości wózków elektrycznych, warto jednak pamiętać, że im większa prędkość tym głośniejsza praca silnika oraz szybsze zużywanie się akumulatora.
  • Sterownik – najczęściej spotykanym rozwiązaniem w wózkach elektrycznych dla seniorów jest joystick lub klawiatura, jednak istnieją rozwiązania, które można dopasować do niepełnosprawności seniora, np. stopa, broda czy nawet ruchy gałki ocznej.
  • Akumulator – podczas wyboru wózka elektrycznego ważny jest także akumulator, ponieważ może on wymagać naładowania w trakcie dnia, dlatego warto zapoznać się z jego parametrami i sprawdzić, jak daleko wózek zajedzie na jednym ładowaniu.
  • Siedzisko – to niezwykle ważny element, na który musimy zwrócić uwagę podczas wyboru wózka elektrycznego dla seniora. Przede wszystkim musi być ono wygodne, wyprofilowane oraz komfortowe. Można je także dostosować do różnego rodzaju niepełnosprawności. Niektóre siedziska posiadają regulację, która pozwala nam na dostosowanie go do osobistych preferencji.
  • Koła – w elektrycznych wózkach spotykane są 3 rodzaje kół: koła napędowe, koła tylne i koła zapobiegające wywracaniu się. Podczas wyboru wózka warto sprawdzić rodzaj ogumienia na kołach, promień skrętu oraz maksymalna waga, ponieważ najczęściej maksymalna wartość wynosi 120 kg. To szczególnie ważne u seniorów z nadwagą.

Ile kosztuje wózek elektryczny dla seniora?

Cena za wózek elektryczny dla seniora nie jest stała, ponieważ zależy od modelu, na który się zdecydujemy. Musimy dopasować go do naszych potrzeb, rodzaju niepełnosprawności i terenu, po którym będziemy się poruszali, a każdy z tych czynników ma wpływ na cenę. Warto zaznaczyć, że wózki elektryczne są droższe od klasycznych wózków inwalidzkich. Jednak dla komfortu, samodzielności i normalności warto rozważyć zakup.

Wózek elektryczny dla seniora – dofinansowanie

Z dofinansowania do zakupu wózka elektrycznego mogą skorzystać osoby, które spełniają określone kryteria. Wysokość kwoty możliwej do otrzymania to 17.600 zł z możliwością zwiększenia kwoty dofinansowania do kwoty rekomendowanej przez eksperta PFRON, jednak nie więcej niż 27.500 zł .

Zobacz także: O czym pamiętać wybierając odzież dla seniora?

facebook