Choroba Alzheimera jest postępującą chorobą neurodegeneracyjną, która prowadzi do pogorszenia funkcji poznawczych, w tym pamięci, myślenia i zachowania. Do dzisiaj nie wynaleziono leku, który by całkowicie wyleczył chorobę Alzheimera. Czy można opóźnić postęp choroby Alzheimera? Czy na Alzheimera się umiera?
Czy da się wyleczyć Alzheimera?
Na rynku dostępne są leki, które mogą pomóc w łagodzeniu niektórych objawów choroby lub spowolnić jej postęp. Dlatego w przypadku choroby Alzheimera niezwykle ważna jest szybka reakcja, chociaż pierwsze objawy choroby mogą być ciężkie do zauważenia warto udać się do lekarza jeżeli coś wzbudzi nasz niepokój. Diagnoza choroby Alzheimera odbywa się z wykorzystaniem wielu narzędzi. Dzięki nim można wykryć zarówno wczesne zmiany, jak i ocenić późniejszy postęp schorzenia.
Obecnie w chorobie Alzheimera stosuje się leczenie objawowe, służące łagodzeniu symptomów oraz opóźnieniu postępu schorzenia. Na leczenie choroby Alzheimera składają się:
- terapia lekami prokognitywnymi,
- leczenie chorób współistniejących,
- opanowanie naczyniowych czynników ryzyka,
- oddziaływania psychospołeczne,
- opieka nad chorymi.
Równie ważna jest także terapia niefarmakologiczna, której celem jest utrzymanie chorego przez jak najdłuższy czas w dobrej kondycji psychicznej, intelektualnej oraz fizycznej. Niezwykle ważne w leczeniu osoby chorej na Alzheimera jest aktywizacja chorego, odpowiednia opieka i wprowadzenie do jego codzienności różnego rodzaju zajęć, które:
- stymulują zachowane zdolności poznawcze,
- poprawiają samopoczucie,
- pomagają w utrzymywaniu umiejętności praktycznych,
- zmniejszają zaburzenia zachowania.
Stąd też bardzo istotne jest uczestniczenie chorego w terapii zajęciowej (indywidualnej i grupowej), stymulującej pamięć i funkcje poznawcze mózgu, a także zapewnienie mu rehabilitacji ruchowej, pomagającej utrzymać sprawność organizmu.
Zobacz także: Ergoterapia co to?
Czy da się wyleczyć Alzheimera? Pomimo wielu badań i znacznego rozwoju medycyny do dzisiaj nie wynaleziono skutecznego leku na tę chorobę, nie oznacza to jednak, że choremu nie można pomóc. Im szybciej wdrożymy leczenie, tym większa szansa na łagodny i wolniejszy przebieg choroby.
Prowadzone badania kliniczne wykazały, że w łagodzeniu objawów choroby Alzheimera i spowalnianiu jej przebiegu duże znaczenie może mieć także odpowiednia dieta, która dostarczy choremu odpowiedniej ilości składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego mózgu (np. kwasów omega-3, choliny, urydyny, witaminy A, D, E oraz z grupy B).
Czy na Alzheimera się umiera?
Najczęściej przyczyną śmierci są infekcje, które są skutkiem ubocznym osłabienia organizmu i leżenia przez długi okres czasu. Najczęściej przyczynami śmierci są:
- infekcje dróg moczowych,
- zapalenie płuc,
- zmiany zakrzepowo-zatorowe w naczyniach,
- zakażenia ran odleżynowych,
- infekcje ogólnoustrojowe.
Dodatkowo osoby chore na Alzheimera cierpią na poważne zaburzenia wzrokowo-przestrzenne oraz zaburzenia racjonalnego postrzegania rzeczywistości, dlatego częściej padają ofiarami nieszczęśliwych wypadków, np. upadki, oparzenia, porażenia prądem, skaleczenia itd.
W ciągu ostatnich lat prowadzone były liczne badania nad potencjalnymi lekami i terapiami, które mogłyby spowolnić, zatrzymać lub nawet odwrócić postępy choroby Alzheimera. Niestety, wiele z tych badań nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, ale naukowcy nadal intensywnie pracują nad lepszym zrozumieniem choroby i poszukują nowych metod leczenia. Choć choroba Alzheimera nie jest obecnie uleczalna, dostępne są terapie, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów i poprawie jakości życia pacjentów. Wspierające podejście, które łączy farmakoterapię z terapią behawioralną, fizyczną i społeczną, może przynieść korzyści wielu pacjentom.
Zobacz także: Alzheimer – dom opieki dla osoby zmagającej się z chorobą