Swędząca skóra to nieprzyjemna i niezwykle uporczywa dolegliwość, która w wielu przypadkach równa się z utrudnianie najprostszego, codziennego funkcjonowania. Swędzenie skóry może mieć wiele różnych przyczyn, od stosowania niewłaściwych kosmetyków po choroby wewnętrzne.
Co to jest świąd starczy i jakie są jego objawy?
Świąd coraz częściej występuje u osób powyżej 60 roku życia. Schorzenie to ma nieestetyczny wygląd i jest oporne na leczenie.
W momencie, gdy świąd starczy zaczyna objawiać się na skórze w postaci zaczerwienienia te miejsca bolą, pieką i swędzą. Przewlekłe drapanie się przez seniorów prowadzi do powstawania grudek, skorupek lub wysypek, które często mylone są z pierwotnymi zmianami skórnymi.
Swędzenie skóry u osób starszych – przyczyny
W ludzkiej skórze znajdują się zakończenia włókien nerwowych. Kiedy ulegają podrażnieniu, skóra swędzi, a czasem nawet boli. Swędzenie jest wywoływane przez różne bodźce: chemiczne, elektryczne, termiczne, mechaniczne. Osoby starsze są znacznie bardziej narażone na swędzenie skóry z powodu zaniku naskórka i skóry właściwej, związanego z utratą kolagenu, nawilżenia i degeneracją sieci włókien elastycznych.
Dodatkowo z wiekiem osłabiają się mechanizmy chroniące skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Do tego dochodzą choroby współistniejące, ograniczona mobilność i ciągłe przyjmowanie leków. Wszystkie te elementy zwiększają podatność osób starszych na swędzenie. Dlatego też, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy świądu starczego, należy niezwłocznie udać się do lekarza.
ZOBACZ TAKŻE: Witaminy i suplementy dla seniorów
Rodzaje świądu starczego
Swędzenie skóry u osób starszych można podzielić na ostry i przewlekły. Do tej klasyfikacji należy również dodać obszar ciała dotknięty chorobą. Swędzenie skóry u osób starszych może być uogólnione lub miejscowe.
Główne przyczyny swędzenia to:
– Niektóre zakaźne choroby skóry,
– Wysypki alergiczne obejmujące całe ciało,
– Choroby związane z zaburzeniami metabolizmu (np. cukrzyca),
– Obecność pasożytów (świerzb ludzki, pluskwy, wszy).
Natomiast miejscowy świąd u osób starszych może być odpowiedzialny za:
– Alergie (liszaj, pokrzywka),
– Choroby skórne i pasożytnicze w ogólności,
– Łojotokowe choroby skóry (szampony należy sprawdzić pod kątem łojotokowego zapalenia skóry).
Jeśli chodzi o przebieg świądu skóry, dzieli się go na napadowy lub stały. Ten pierwszy jest zwykle znacznie mniej przyjemny, choć trwa stosunkowo krótko, nie daje o sobie zapomnieć. Swędzenie jest ostre i należy zachować szczególną ostrożność, aby nie spowodować ran podczas drapania. Drugi z nich jest znacznie mniej uciążliwy, choć jego gojenie trwa zwykle dłużej.
Dowiedz się, jak leczyć nie gojące się rany u osób starszych.
Jak leczyć swędzenie u osób starszych?
W przypadku wystąpienia świądu starczego należy jak najszybciej zastosować leczenie. W tym celu pacjent powinien zgłosić się do dermatologa, który przeprowadzi z nim wywiad i badanie fizykalne. Czasami konieczne jest wykonanie dodatkowych badań krwi, prześwietlenia płuc lub badań biochemicznych wątroby i nerek. Po określeniu charakteru schorzenia i zidentyfikowaniu jego przyczyn specjalista zadecyduje, jak je leczyć. Skuteczna terapia polega na wyeliminowaniu czynników wywołujących świąd oraz zastosowaniu leczenia objawowego (leki przeciwhistaminowe, leki na problemy skórne łagodzące świąd). Emolienty są również doskonałym środkiem leczniczym przynoszącym ulgę i wspomagającym regenerację skóry. Jeśli lekarz podejrzewa, że swędzenie skóry u osoby starszej może być spowodowane reakcją alergiczną, należy wykonać testy alergiczne i usunąć alergeny z otoczenia osoby starszej.
ZOBACZ TAKŻE: Obrzęk alergiczny i uczulenia skóry
Jakie mogą być powikłania świądu starczego skóry?
Skóra osób ze świądem nie wygląda estetycznie. Jednakże świąd skóry u osób starszych może prowadzić do wielu powikłań. Uporczywe drapanie po pewnym czasie po prostu boli. Pojawiają się rany i owrzodzenia, a w końcu także blizny i przebarwienia. Naskórek nadmiernie się gromadzi, a rany są doskonałą pożywką dla drobnoustrojów, które są przyczyną zakażeń i stanów zapalnych.