PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Przyczyny bezsenności u osób starszych

sty 23, 2022 | Choroby

Problemy ze snem u seniora to częsta dolegliwość, która pojawia się w podeszłym wieku. Jest to spowodowane wieloma czynnikami. Mają na to wpływ fizjologiczne zmiany, które zachodzą w organizmie, słabsza kondycja zdrowotna, ale również siedzący tryb życia. Jak leczyć bezsenność u osób starszych lub działać zapobiegawczo?

Różne schorzenia i kłopoty ze zdrowiem przyczyniają się do występowania bezsenności u seniora. Również codzienna aktywność ma wpływ na zaburzenia snu. Do przyczyn bezsenności u osób starszych zalicza się:

  • Przewlekły, ciągły ból,
  • Kłopoty kardiologiczne (np. nadciśnienie) 
  • Zaburzenia neurologiczne, szczególnie otępienie
  • Choroby układu trawiennego
  • Schorzenia układu oddechowego
  • Choroby urologiczne (np. przerost gruczołu krokowego u mężczyzn)

Sprawdź także: Zaburzenia snu u osób starszych

Problemy ze zdrowiem psychicznym czy funkcjonowaniem mózgu także silnie oddziałują na ogólne samopoczucie, oraz jakość snu u osób starszych. Samotność, zaniedbanie, przemoc domowa lub inne niekomfortowe sytuacje życiowe, jak pobyt w szpitalu czy śmierć bliskiej osoby, negatywnie wpływają na zdrowie psychiczne, co często przekłada się na występowanie zaburzeń snu u osób w podeszłym wieku.

Bezsenność u seniora

Bezsenność u seniora jest jednym z najczęstszych problemów, z którymi zmagają się starsze osoby na co dzień. Może to być niezależne zaburzenie lub wynikające z współistniejących chorób, jak również innych problemów zdrowotnych. Do głównych przyczyn bezsenności  u osób starszych zalicza się niewłaściwy tryb życia. Zbyt dużo czasu spędzanego w łóżku, mało aktywności fizycznej w ciągu dnia, niedobory witaminy D, liczne drzemki – istotnie wpływają na kłopoty z zasypianiem i zmniejszenie gotowości do snu w nocy.

Problemy ze snem u seniora – jak zapobiegać?

Bardzo ważna w przypadku osób starszych jest higiena snu. Przede wszystkim, w opiece nad seniorem, należy zastosować sposoby, które ułatwią zasypianie oraz takie, które nie wywołają zaburzeń fazy snu. By zapobiec problemom ze snem u osoby starszej, wieczorem należy przygotować dla niej lekką kolację. Ponadto zaleca się także wdrażanie aktywności fizycznej w ciągu dnia – nawet krótki spacer lub joga jest w stanie skutecznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się bezsenności u seniora.

Zobacz: Aktywny senior

Oprócz samego przygotowania organizmu do snu, należy zadbać o pomieszczenie, w którym senior śpi. Sypialnia  powinna być przewietrzona, a okna zasłonięte. Zaleca się, by temperatura panująca w pokoju umożliwiała łatwe zasypianie, a więc w przypadku osób starszych musi być nieco wyższa niż u młodych dorosłych. Dodatkowo warto zadbać, by obok łóżka seniora znajdowała się szklanka z wodą w sytuacji, gdy senior poczuje pragnienie. Do przyczyn bezsenności u osób starszych często zalicza się nieodpowiednio dopasowany materac. Powinien on być miękki i dostosowywać się do krzywizny ciała.

Problemy ze snem u seniora często wynikają z faktu, że osoba starsza nie kładzie się spać wtedy, gdy odczuwa senność. Równie istotne, co sama pora spania, jest wyeliminowanie bodźców pobudzających przed snem – ograniczenie oglądania telewizji przed, zwłaszcza programów wywołujących silne emocje.

facebook