Po 60 roku życia funkcje mózgu, szczególnie zdolność zapamiętywania i koncentracji, ulegają osłabieniu. Wynikiem tego mogą być problemy z pamięcią. Często na kłopoty z pamięcią po 60 wpływ mają także niektóre choroby, leki, a także stres i depresja. Jak zapobiegać problemom z pamięcią u osób starszych?
Zaburzenia pamięci u osób po 60
Najczęściej u osób powyżej 60 roku życia zauważane są kłopoty z pamięcią krótkotrwałą. Seniorzy mają kłopoty z zapamiętywaniem nowych informacji, nie zauważa się jednak problemów z pamięcią długotrwałą. Seniorzy nie mają problemu ze wspominaniem lat swojej młodości. Kłopoty z pamięcią po 60 są powszechnym zjawiskiem i nie powinny budzić niepokoju. Jeżeli jednak senior nie pamięta imion swoich bliskich, zapomina o przyjmowaniu leków, gubi się w dobrze znanych dla niego miejscach, oskarża bliskich o kradzież itp. to mamy styczność z demencją starczą.
Jakie ćwiczenia dla osób mających kłopoty z pamięcią po 60?
Jeżeli mamy styczność z lekkimi problemem z pamięcią u osób starszych to doskonałym rozwiązaniem będzie zastosowanie gier pobudzających pamięć oraz koncentrację: memory, krzyżówki, sudoku, rebusy itp. Niezwykle pomocne okażą się także wspólne rozmowy dotyczące bieżących wydarzeń, wspomnień z przeszłości, pasji i zainteresowań. U osób z większymi problemami z pamięcią konieczna będzie pomoc w zakupach, pracach domowych, przygotowywanie posiłków, a także dbanie o to, aby senior przyjmował leki o ustalonych godzinach. Należy także zadbać o kondycję fizyczną seniora organizując spacery lub wybierając zajęcia dostosowane do jego sprawności.
Zobacz także: Treningi pamięci u seniorów
Jakie leki i suplementy na kłopoty z pamięcią po 60?
Jeżeli zauważymy u Podopiecznego problemy z koncentracją oraz pamięcią należy skontaktować się z lekarzem. Po konsultacji możemy rozpocząć podawanie preparatów na problemy z pamięcią u osób starszych. Na problemy z pamięcią w wieku 80 lat i wcześniej doskonale sprawdzą się preparaty z wyciągiem z miłorzębu japońskiego, lecytyną, magnezem oraz witaminą B12.
Dieta wspomagająca pamięć
Dieta seniora powinna być bogata w owoce oraz warzywa, które zawierają antyoksydanty. Dobrze sprawdzą się także ryby, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe. W diecie osoby starszej mającej problemy z pamięcią nie powinno zabraknąć: ciemnego i pełnoziarnistego pieczywa, otrębów, orzechów, pestek dyni oraz słonecznika.
Kłopoty z pamięcią po 60 są częstym zjawiskiem i nie powinny być niepokojące. Warto obserwować seniora i zwrócić uwagę na czynności lub informacje, z których zapamiętaniem ma problem. Częste spacery oraz aktywności dopasowane do kondycji osoby starszej dobrze wpłyną na jego samopoczucie, pamięć oraz koncentrację.
Warto wiedzieć: Alzheimer a demencja