PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Obrzęk alergiczny i uczulenia skóry

cze 4, 2020 | Opieka Nad Seniorem

Pora wiosenno-letnia to dla alergików ciężki okres. Objawy uczulenia są nie raz bardzo uciążliwe i ciężko je załagodzić. Nieleczona alergia potrafi mocno się rozprzestrzenić po organizmie i powodować inne powikłania chorobowe. Szczególnie należy uważać na obrzęki alergiczne, które mogą prowadzić do silnych stanów zapalnych skóry. W takim przypadku odpowiednia pielęgnacja i higiena mają ogromne znaczenie w regeneracji obszaru dotkniętego chorobą.

Charakterystyka obrzęków i uczuleń alergicznych

Uczulenia widoczne na skórze zazwyczaj występują pod postacią: wysypki, pokrzywki, plam, strupów czy opuchlizny. Zwykle powodują świąd i pieczenie, skóra może być bardzo sucha i się łuszczyć. Przy ostrych stanach zapalnych mogą również pojawiać się ropnie. U osób starszych alergie i choroby skóry są następstwem procesów starzenia się tkanki. Dlatego też seniorzy są bardziej podatni na reakcje uczuleniowe i obrzęki alergiczne po kontakcie z niekorzystnymi czynnikami występującymi w ich środowisku. Obszary ciała najbardziej narażone na zmiany chorobowe tego typu to: twarz, dłonie, przedramiona, dekolt i podudzia. Obrzęk alergiczny może nie wywoływać bólu, jednak opuchlizna lub inne zmiany chorobowe mogą atakować również błony śluzowe. Opuchlizna na twarzy spowodowana alergią potrafi być niezwykle uciążliwa oraz niekomfortowa. Tym samym dodatkowy dyskomfort może być spowodowany łzawieniem i pieczeniem oczu, nieżytem nosa, wzrostem temperatury ciała czy bólem gardła.

Dlaczego opuchlizna swędzi?

Podczas reakcji alergicznej dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, powodując obrzęki alergiczne. Uwalniane są także substancje mogące pobudzać narządy czucia, co powoduje, że wrażenie swędzenia dodatkowo się nasila.

Pierwsza pomoc i wsparcie leczenia

Jeżeli zauważysz niepokojące objawy w postaci opuchlizny na twarzy, ustach, pod oczami lub innej części ciała skontaktuj się z lekarzem, który wskaże odpowiednie leczenie. W momencie, kiedy uczulenie lub obrzęk alergiczny nasilają się, poza leczeniem farmakologicznym wprowadzonym przez lekarza, można zastosować dodatkowe środki ochronne i przeciwzapalne. Obrzęki alergiczne mogą objawiać się także w postaci opuchlizny na ustach, która na pierwszy rzut oka może nie powodować zmartwień. W przypadku ugryzienia lub użądlenia przez owada dobrze sprawdzi się żel na ukąszenia do zastosowania miejscowego. Leki przeciwhistaminowe w postaci maści czy żelu powinny znajdować się w każdej apteczce alergika. Łagodzą one stany zapalne i zapobiegają pogłębieniu się obrzęku alergicznego. Jeżeli opuchlizna nie ustępuje, warto zastosować zimny kompres lub okład. Nie wolno też zapominać o odpowiedniej pielęgnacji skóry alergicznej i miejsc objętych stanem chorobowym. Do higieny nie należy stosować zwykłego mydła, które może powodować podrażnienia. Zaleca się używanie emulsji, pianek czy olejków, które pozbawione są szkodliwych substancji i mają PH 5,5. Do codziennej pielęgnacji świetnie sprawdzą się dermokosmetyki oraz kremy barierowe, zabezpieczające przed drażniącymi czynnikami. Pamiętajmy, że przy ostrych obrzękach alergicznych, kiedy dolegliwości bólowe nie ustępują, najlepiej skontaktować się z lekarzem. Domowe sposoby na złagodzenie stanów alergicznych to jedynie działania doraźne i wsparcie właściwego leczenia.

Zobacz także: Świąd starczy

facebook