Ubezpieczenie zdrowotne za granicą umożliwia nam korzystanie z usług medycznych w czasie choroby. Dostęp do świadczeń, które zapewniają wdrożenie leczenia, a także pomoc w zachowaniu zdrowia, daje człowiekowi ogromny komfort na co dzień. Dzięki temu możemy swobodnie korzystać z wszelkich życiowych aktywności, bez obaw, że kiedy będziemy potrzebować pomocy, to jej nie otrzymamy. Nie musimy także dodatkowo martwić się wykupieniem ubezpieczenia zdrowotnego na wyjazd za granicę.
Ubezpieczenie zdrowotne za granicą
Podczas podróży zagranicznych często bierzemy pod uwagę fakt, że mogą spotkać nas różne nieprzyjemności. Decydujemy się wtedy na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego na wyjazd za granicę, dzięki któremu otrzymamy wsparcie zagranicznych instytucji. Jeśli poruszamy się na obszarze Europy i zależy nam na zabezpieczeniu swojego zdrowia, warto zaopatrzyć się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Karta EKUZ
Posiadanie karty EKUZ uprawnia nas do korzystania z ubezpieczenia zdrowotnego za granicą na koszt NFZ, podczas pobytu w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Szwajcarii. Z kartą EKUZ otrzymamy pomoc medyczną w następujących krajach EOG: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry i Włochy. Pamiętajmy jednak, że będąc w jednym z wyżej wymienionych państw, podlegamy jego prawom. Wcześniej warto się upewnić, że pomoc medyczna, z której chcemy skorzystać należy do publicznego systemu opieki zdrowotnej tego kraju.
Jak wyrobić kartę EKUZ?
Wyrobienie karty EKUZ wymaga spełnienia określonych warunków. Europejskie ubezpieczenie zdrowotne przysługuje bowiem obywatelom Polski, którzy są zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego, a także tym nieubezpieczonym, ale posiadającym prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na podstawie przepisów krajowych. Formalności związane z wyrobieniem karty EKUZ nie są skomplikowane – należy złożyć wniosek w najbliższym oddziale NFZ i załączyć do niego wymagane dokumenty. Wydanie karty jest bezpłatne, obowiązują jednak pewne ramy czasowe jej ważności:
– do 5 lat (m.in. dla emerytów i osób nieletnich)
– do 36 miesięcy (dla osób ubezpieczonych: zatrudnionych, z własną działalnością, rolników lub pobierających zasiłek lub świadczenie przedemerytalne)
– do 18 miesięcy (m.in. dla osób ubezpieczonych: zgłoszonych do ubezpieczenia jako członek rodziny, rencistów, studentów)
– do 6 miesięcy (m.in. dla nieubezpieczonych nieletnich i kobiet w ciąży, spełniających odpowiednie warunki)
– do 2 miesięcy (m.in. dla osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy)
– do 90 dni (dla osób korzystających z pomocy społecznej)
– do 42 dni (dla kobiet w połogu mieszkających w Polsce bez ubezpieczenia i spełniających odpowiednie warunki)
Gdzie wyrobić kartę EKUZ?
Wniosek o wyrobienie karty EKUZ, która zagwarantuje Ci ubezpieczenie zdrowotne za granicą możesz złożyć w Oddziale Wojewódzkim lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.
Warto wiedzieć: Praca opiekunki – co zabrać ze sobą na pierwszy wyjazd za granicę?