PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Praca opiekunki w Niemczech bez umowy

paź 8, 2021 | Typy Opieki

Praca opiekunki w Niemczech bez umowy – czym się charakteryzuje?

Często chcąc zwiększyć swoje zarobki zastanawiamy się nad wyjazdem za granicę i podjęciem pracy “na czarno”. Pozornie ta opcja wydaje się łatwa i bezproblemowa. Zastanówmy się, czy podjęcie pracy opiekunki w Niemczech bez umowy się opłaca. Podpisana umowa gwarantuje ochronę praw pracownika.

Praca w opiece w Niemczech na czarno – dlaczego nie warto?

Zarówno w Polsce jak i w Niemczech zatrudnienie bez podpisanej umowy tzw. “na czarno” jest nielegalne. Jest to jednak kusząca propozycja dla osób poszukujących pracy opiekunki w Niemczech. Niemieckie prawo wyraźnie uznaje za przestępstwo zatrudnienie osoby bez podpisanej umowy. Karze podlegają obie strony, zarówno pracodawca jak i pracownik.

Mimo żepraca opiekunki w Niemczech bez umowywydaje się kuszącą opcją zarobku, trzeba liczyć się z dużymi zagrożeniami. W takich warunkach, w razie problemów, praca w opiece na czarno generuje komplikacje w uzyskaniu pomocy od organów prawnych. Przebywając za granicą, sprawa może się jeszcze bardziej skomplikować, jeśli nie posługujemy się płynnie językiem.

Zobacz także: Rodzaje opieki nad osobami starszymi

Zagrożenia w pracy opiekunki w Niemczech bez umowy:

Zagrożenia pracy opiekunki ,,na czarno”:

  • Brak gwarancji otrzymania wynagrodzenia
  • Brak ważnych świadczeń
  • Zwolnienie z dnia na dzień
  • Oszustwo przez pracodawcę

Praca opiekunki w Niemczech bez umowywydaje się interesującą opcją zarobku. Jednak zdecydowanie bardziej warto rozważyć pracę przez specjalistyczne agencje oferujące zatrudnienie oparte na legalnej umowie. W razie wystąpienia problemów, agencja gwarantuje dostęp do podstawowych świadczeń a podpisana umowa zobowiązuje pracodawcę do egzekwowania praw.

Ile zarabia opiekunka w Niemczech na czarno?

Opiekunki w Niemczech na czarnootrzymują najczęściej wynagrodzenie w przedziale 1000-1500 euro. Należy jednak zastanowić się, czy korzyści płynące z podjęcia pracy opiekunki w Niemczech bez umowyprzewyższają ryzyko podjęcia pracy ,,na czarno”.

Co interesujące, płace oferowane legalnie zatrudnionym pracownikom nie są wcale znacznie niższe od płac pracowników nielegalnych, a często bywają identyczne. Co więcej agencje pracy oferują często dodatkowe premie swoim pracownikom.

Arkadia Care to polecana agencja opiekunek osób starszych w Niemczech, która dba o bezpieczeństwo i komfort podczas zlecenia. Zostań Opiekunką osób starszych z Arkadia Care!

facebook