PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Zaburzenia snu u osób starszych

wrz 24, 2021 | Choroby

Zaburzenia snu u osób starszych

Bezsenność starcza to często objawy chorób takich jak depresja lub stany lękowe czy nawet mogą być wynikami starych, bądź aktywnych uzależnień. Nie ma reguły kogo mogą dotknąć te schorzenia, aktualnie w wyniku odizolowani społecznych, coraz częściej padają ofiarami tych problemów osoby samotne, co jeszcze grzej wpływa na zaburzenia natury psychicznej.

Zaburzenia snu u osób w podeszłym wieku mogą pojawiać się w wyniku nasilonego bólu lub innych dolegliwości. Do takich schorzeń możem śmiało zaliczyć bóle stawów i kręgosłupa – które skutecznie wpływają negatywnie na zasypianie. Mogą występować skurcze łydek, które wybudzają, czy duszności lub nawet wzmożone oddawanie moczu.

Z drugiej strony pojawienie się bezsenności u osób starszych może być wynikiem chorób zapalnych, w największej mierze reumatoidalnych, autoimmunologicznych i endokrynologicznych.

Choroby przewlekłe u starszych to kolejne przyczyny bezsenności u seniorów, zaliczają się do nich nieustanne bóle stawów i kręgosłupa. Problemy ze snem mogą u seniora są wynikiem pieczenia z mostkiem, które towarzyszą zgadze i parcie na pęcherz. Kolejno sen dla seniora jest problematyczny momencie przerwania go przez skurcze bądź choroby układów oddechowego i krwionośnego.

Zobacz także: Demencja starcza

Bezsenność u seniora – gdzie szukać przyczyn?

Zespół niespokojnych nóg (ruchy mimowolne) i inne dolegliwości również utrudniają nocny odpoczynek. Jednak nie tylko różne schorzenia są przyczyną niezadowalającej jakości snu. Bezsenność u osób starszych i zaburzenia snu są często pierwszym objawem chorób psychicznych, takich jak depresja, lęk czy uzależnienie (np. od alkoholu). Może również wskazywać na rozwój chorób somatycznych.

Dlaczego warto zwracać wagę na sen u seniora?

Sen jest istotną częścią życia, równie ważną jak odżywianie. Dzięki niej procesy zachodzące w organizmie przebiegają prawidłowo, ma ona ogromne znaczenie dla sprawnego funkcjonowania układu nerwowego. Im więcej śpimy, tym lepiej się czujemy, ponadto nie mamy problemów z koncentracją czy funkcjonowaniem w ciągu dnia. Mówiąc prościej, podczas snu nasz organizm odpoczywa i regeneruje się.

U osób starszych obserwuje się krótszą fazę snu, która jest również przerywana częstszymi i dłuższymi przebudzeniami. Ponadto, jakość snu jest gorsza i mniej efektywna. Mogą też wystąpić zaburzenia somatyczne, np. bezdech senny, a nawet nieświadome oddawanie moczu.

Na sen dla seniora – Jakie porady ?

Seniorzy potrzebują około 6 godzin snu, ale zależy to od poziomu aktywności życiowej, zwłaszcza fizycznej. Jeśli poziom życia nie zmienił się drastycznie od wieku średniego, organizm może potrzebować 8 godzin standardowego snu. Jednak u osób starszych częściej dochodzi do zmian w rytmie życia, przez co organizm potrzebuje mniej godzin na odpoczynek.

Zobacz także: Depresja starcza

facebook