PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Choroba Parkinsona – co to jest?

wrz 23, 2021 | Choroby

Choroba Parkinsona – co to jest?

Choroba Parkinsona to przewlekłe, degeneracyjne schorzenie o podłożu neurologicznym. Jest to choroba  układu ruchowego, dlatego dotyka ona takich obszarów aktywności  jak chodzenie i mówienie.

Rozwój choroby Parkinsona pogłębia się wraz z zanikiem komórek nerwowych w mózgu, produkujących dopaminę, która jest chemicznym przekaźnikiem przesyłającym impulsy pomiędzy komórkami nerwowymi  w celu kontroli równowagi i ruchów ciała. Bez wystarczającej ilości dopaminy, komórki nerwowe odpowiedzialne za kontrolę pracy mięśni, przestają właściwie funkcjonować. Kiedy zostaje utracone 80% komórek nerwowych pojawiają się pierwsze symptomy choroby Parkinsona. Choroba pogłębia się wraz z upływem czasu i stopniowym spadkiem poziomu dopaminy.

Na chorobę Parkinsona zapadają zarówno mężczyźni, jak i kobiety, ale statystycznie to mężczyźni mają nieco większą szansę zachorowania w stosunku do kobiet. Ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona wzrasta z wiekiem. Średnia wieku chorych wynosi 65 lat.

Przeczytaj również: Cechy dobrego opiekuna

Jak długo żyje się z chorobą Parkinsona?

Dzięki postępowi medycyny, czas życia chorych na Parkinsona wydłużył się do 20 lat, a średnia wieku w którym choroba się ujawnia wynosi 58 lat. Wczesne wykrycie choroby oraz wdrożenie właściwego leczenia wydłuża ten czas. Warto zauważyć, że pierwsze objawy choroby Parkinsona często są mylone ze zmianami reumatycznymi. Pojawia się osłabienie, spowolnienie ruchów i ich niezgrabność. Z czasem nasilają się do zaburzeń równowagi czy trudności ze wstawaniem. Występuje drżenie rąk, pochylenie sylwetki do przodu oraz niemożność mówienia.

Jeśli chodzi o neurologiczne objawy Parkinsona są one najbardziej widoczne podczas wykonywania codziennych czynności życiowych. Z powodu niemożności wykonywania precyzyjnych ruchów, osoby chore na Parkinsona mogą mieć problem z przygotowywaniem posiłków. Obumierają komórki mózgowe przez co jedzenie, mycie się i ubieranie staje się trudniejsze. Natomiast objawy psychiczne w chorobie Parkinsona to przede wszystkim zaburzenia koncentracji oraz problemy z pamięcią. 

Jak wygląda śmierć na Parkinsona?

W chorobie parkinsona neurodegeneracja dotyczy stricte komórek istoty czarnej w mózgu, odpowiedzialnych za produkcję dopaminy. Przy 85% obumarłych można zauważyć pierwsze oznaki. Ten neurotransmiter ma za zadanie przekazywać z niej impulsy do ciała prążkowanego w kresomózgowiu. Warunkują one koordynację ruchową i pracę mięśni zależnych od woli.  Czynności życiowe, takie jak bicie serca nie są zależne od kresomózgowia, jednak to właśnie  poruszanie się ma duże znaczenie dla długowieczności. Leżący nie może realizować zdrowych nawyków takich jak chociażby spacer, a utrata równowagi może skończyć się śmiertelnym wypadkiem.

Zobacz także: Rodzaje opieki nad osobami starszymi

facebook