PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

O czym rozmawiać ze starszymi ludźmi? Ciekawe temat dla seniorów

cze 6, 2023 | Opieka Nad Seniorem, Warto wiedzieć

Rozmowa to niezwykle ważne element codzienności każdego człowieka, niestety z wiekiem czujemy się coraz bardziej samotni i nie mamy z kim porozmawiać na temat wydarzeń, ulubionych książek i filmów. Dlatego jako rodzina lub opiekunka osoby starszej powinieneś zadbać o codzienną rozmowę z osobą starszą. Jakie są ciekawe tematy dla seniorów do rozmowy?

Tematy do rozmowy z seniorami

To, jakie tematy podejmiemy z seniorem zależy od naszej zażyłości i etapu, na którym się znajdujemy. Podczas pierwszych miesięcy pracy lepiej unikać zbyt osobistych pytań, a także tematów tabu. Ważne jest, aby pokazać osobie starszej zainteresowanie i chęć poznania jej.

Tematy dla seniorów – przeszłość

Przeszłość to jeden z najlepszych tematów dla seniorów do rozmów. Wszystkie starsze osoby chętnie wspominają swoją przeszłość, a my dzięki temu możemy go lepiej poznać i zrozumieć. Podczas rozmowy warto poprosić seniora o pokazanie albumów ze zdjęciami. W ten sposób możemy także wypytać o osoby znajdujące się na fotografiach. Rozmowa z seniorem o przeszłości to także doskonały trening pamięci. Dodatkowo o przeszłości możemy rozmawiać także z osobami chorymi na demencję lub alzheimera, ponieważ najczęściej w pierwszym stadium choroby pojawia się problem z pamięcią odnośnie najnowszych wydarzeń.

Tematy dla seniorów – zdrowie

Rozmowy o zdrowiu to nie tylko dobry pretekst do konwersacji, ale także doskonały sposób na pokazanie seniorowi, że martwimy się o niego. Zdrowie to temat do rozmów z seniorami, który pozwoli nam także na lepsze zrozumienie jego problemów i przeciwności, z którymi codziennie się zmaga.

Tematy dla seniorów – bieżące sprawy

Codzienność i bieżące sprawy to także doskonały temat do rozmów z seniorem. Chociaż osoby starsze mają poukładane życie, które najczęściej toczy się według ustalonego harmonogramu możemy wprowadzać w codzienność urozmaicenia. W rozmowie o codziennym życiu możemy zapytać seniora o serial, który udało mu się obejrzeć, wiadomości lub film. Możemy także opowiedzieć o naszych planach i ciekawych anegdotach, np. z wyjścia na zakupy. Rozmowa z najbliższymi o naszym dniu pozwala na jeszcze większe zbliżenie się do siebie, dlatego warto podejmować ją także z seniorem. Dzięki temu poczuje się zaangażowany.

Tematy dla seniorów – film lub książka

Seniorzy mają znacznie więcej wolnego czasu w trakcie dnia, dlatego warto zachęcić ich do oglądania filmów lub czytania książek. W ten sposób ćwiczą pamięć, jest to także doskonały trening dla mózgu. To także doskonały temat do rozmów z osobą starszą, szczególnie jeżeli znamy dany film lub książkę i możemy poprowadzić ciekawą dyskusję, a także wymienić się swoimi spostrzeżeniami.

Tematy dla seniorów – pasja i hobby

Hobby to zawsze dobry temat do rozmów, ze wszystkimi niezależnie od wieku. Warto go podjąć także w trakcie rozmowy z seniorem. W ten sposób możemy zachęcić także seniora do spróbowania nowych rzeczy i zapisania się na zajęcia, podczas których będzie mógł zdobyć nowe umiejętności. Rozmowa o pasjach pozwoli nam także na poznanie zainteresowań seniora, dzięki temu będziemy wiedzieli jak zorganizować mu czas.

Zobacz także: Pomysły na zajęcia z seniorami

Tematy dla seniorów – podróże

Podróże to kolejny temat, który pozwoli nam na lepsze poznanie seniora. Nie musimy rozmawiać tylko na temat odbytych podróży, ale także na temat planów i marzeń.

Tematy dla seniorów – kultura i obyczaje

Jeżeli senior, którym się opiekujemy mieszka w innym kraju możemy rozmawiać z nim na temat kultury i obyczajów. Nie oznacza to jednak, że takich rozmów nie możemy podejmować z seniorem z naszego kraju. Wiele regionów polski posiada inne tradycje, np. podczas świąt, dlatego rozmowa na temat obyczajów to doskonały sposób zdobycia nowych informacji.

Zobacz także: 5 najciekawszych niemieckich zwyczajów wielkanocnych

Jak rozmawiać z osobami starszymi?

Jeżeli myślisz nad tematami do rozmów z seniorem pamiętaj, aby nie poruszać zbyt prywatnych kwestii. W ten sposób możesz osiągnąć zupełnie inny efekt do zamierzonego i senior zamknie się w sobie. Dodatkowo osoby starszej daty posiadają inne doświadczenia i spostrzeżenia na różne tematy. Rozmowę warto zacząć od tematów, które pozwolą nam na lepsze poznanie seniora, bez dotykania zbyt prywatnych tematów. Jeżeli znacie się lepiej będziesz wiedziała na co możesz sobie pozwolić.

facebook