PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Jak rozmawiać z osobą z demencją?

cze 12, 2023 | Opieka Nad Seniorem, Warto wiedzieć

Podczas rozmowy z osobą demencją warto zdawać sobie sprawę z tego, jak wpływa ona na organizm oraz mózg człowieka. Demencja to zbiór objawów, które wpływają na postępujące obniżenie sprawności umysłowej. Osoby cierpiące na demencje mają problem z pamięcią, przyswajaniem informacji oraz skupieniem się. Dodatkowo zmiany w mózgu powodują problemy w komunikacji, ponieważ osoba chora inaczej postrzega otaczający ją świat. Może mieć także zupełnie inną wizję rzeczywistości, która nie jest prawdziwa.

Jak rozmawiać z chorym na demencję?

Rozmowa z starszą osobą wymaga spokoju i zrozumienia. Często osoby te nie mają wpływu na swoje zachowanie, a jest ono wynikiem różnych chorób oraz dolegliwości, z którymi się zmaga. Osoby chore na demencję mogą być nerwowe oraz agresywne, aby skutecznie się porozumiewać opiekun musi sobie zdawać sprawę, że w tym zachowaniu nie ma złych intencji chorego. Jak rozmawiać z osobą z demencją? Podejmując rozmowę warto zadbać o odpowiednią atmosferę, im mniej bodźców, tym lepiej. Wyłącz radio i telewizor, staraj się także rozmawiać z chorym sam na sam. Podczas rozmowy warto utrzymywać kontakt wzrokowy, możesz także trzymać go za ręce, jeżeli senior lubi dotyk, do niczego nie możesz go zmuszać. Nigdy nie traktuj seniora jak dziecka, nawet na dalszych etapach choroby, kiedy kontakt jest znacznie utrudniony. Pamiętaj, że nadal masz kontakt z osobą dorosłą, która może odczuwać zawstydzenie lub złość.

Zobacz także: Niewyraźna mowa u osoby starszej – czym jest spowodowana?

W jaki sposób formułować komunikaty?

Podczas rozmowy z osoba starszą używaj krótkich i zrozumiałych zdań. Nie mów zbyt skomplikowanym językiem. Dostosuj szybkość i głośność wypowiadanych słów do możliwości osoby starszej. Osoba z demencją o wiele lepiej wykonuje polecenia, gdy przyjmują one formę krótkich komunikatów. Jeżeli zadajemy pytania warto robić to w taki sposób, aby osoba starsza mogła odpowiedzieć na nie „tak lub nie”. Lepiej unikać pytań otwartych.

Jak zachowywać się podczas rozmowy z osobą z demencją?

Opiekun przez całą rozmowę powinien zachowywać spokój i wykazywać się empatią. Osoby chore na demencję często krzyczą lub podnoszą głos podczas rozmów, które nie są dla nich komfortowe. Dodatkowo lubią upierać się przy swoim i nie wykonywać poleceń. Rozmowa z osobą chorą jest niezwykle ważna, ponieważ pozwala na budowanie więzi i zaufania, które może okazać się kluczowe. Jak rozmawiać z chorym na demencję? Najlepiej nie zmuszać osoby starszej do rozmowy, jeżeli nie ma na nią ochoty. Niezwykle ważne jest także podtrzymywanie rozmowy i okazywanie zainteresowania, jeżeli osoba starsza będzie chętnie opowiadała nam historie, szczególnie ze swojego życia, to pozwoli na jeszcze lepsze poznanie jej historii i rodziny. Nie dokańczaj zdań, które wypowiada senior, a także nie zwracaj mu uwagi jeżeli podczas opowiadanej historii coś okaże się nieprawdą, to może wzbudzić w nim frustrację.

Rozmowa z osobą chorą na demencję, a komunikacja potrzeb

Seniorzy z demencją często nie komunikują swoich potrzeb. Możemy zadać pytania czy jest on głodny lub chce mu się pić. Niezwykle ważna w pracy opiekunki jest także zdolność do obserwacji. Nie możemy zadawać seniorowi pytań, które wpędzą go w zakłopotanie lub będą powodem do wstydu. Rozmowa z osobą z demencją wymaga niezwykłego wyczucia, empatii i spokoju, dlatego warto zdawać sobie sprawę z pewnych zachowań i odpowiednio na nie reagować.

facebook