PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Jak rozmawiać z chorym na Alzheimera?

cze 15, 2023 | Choroby, Opieka Nad Seniorem, Warto wiedzieć

Komunikacja z osobą chorą na Alzheimera nie jest łatwa. Często jest wyzwaniem dla jej bliskich oraz opiekunów. Alzheimer to choroba neurodegeneracyjną, która postępuje z biegiem lat. Prowadzi do poważnych uszkodzeń mózgu, które powodują trudności związane z pamięcią krótkotrwałą, orientacją w czasie oraz przestrzeni, nazywaniem rzeczy i zjawisk, a nawet mówieniem.

Jak rozmawiać z osobą chorą na Alzheimera?

Komunikacja z osobą chorą na Alzheimera wymaga dobrej znajomości choroby oraz jej przebiegu i objawów przez rozmówcę. A także opanowania pewnych technik, które pozwalają na skuteczne komunikowanie się. Problemy z komunikacją u osób chorych na Alzheimera nie pojawiają się od razu, ale wraz z postępem choroby. Tempo oraz rodzaj zmian jest sprawą indywidualną i zależy od wielu czynników. Jak rozmawiać z chorym na Alzheimera?

Komunikacja z osobą chorą na Alzheimera

Przestrzeganie niektórych zasad i wskazówek pozwoli nam na lepsze zrozumienie osoby chorej i uniknięcie problemów wynikających z niezrozumienia lub nieodpowiedniego podejścia.

  • Mów powoli, spokojnie i wyraźnie. Nie krzycz i nie podnoś głosu, nawet jeżeli senior to robi.
  • Patrz osobie starszej w oczy, zwracaj się do niego, możesz także nawiązać kontakt fizyczny (jeżeli osoba starsza pozwala na dotyk).
  • Unikaj zadawania pytań otwartych. Formułuj pytania, na które senior może odpowiedzieć „tak lub nie”.
  • Zadbaj o odpowiednie warunki i zminimalizuj wszelkie bodźce z zewnątrz.
  • Osoba chora na Alzheimera może mylić wydarzenia lub podawać nieprawdziwe informacje. Nie poprawiaj jej, skup się na tym co chce Ci przekazać.
  • Okaż współrozmówcy szacunek. Nie traktuj go jak dziecka.
  • Wykaż się cierpliwością, nie popieraj chorego i nie nakłaniaj na rozmowę, jeżeli nie ma na nią ochoty.
  • Unikaj komentowania niewiedzy seniora, np. zadając pytanie „nie pamiętasz tego?”
  • Podczas rozmowy z seniorem możesz skupić się także na treningu mózgu i pamięci.
  • Jeżeli osoba starsza zgubiła wątek podczas rozmowy, możemy przypomnieć jej czego dotyczy nasza konwersacja.
  • Składaj konkretne propozycje.
  • Podczas rozmowy warto zwracać się do seniora jego imieniem, a także wspominać swoje imię oraz bliskich.

Jakich błędów unikać podczas rozmowy z osobą z Alzheimerem?

Jednym z największych błędów popełnianych przez rozmówcę jest oczekiwanie, że osoba starsza będzie reagowała i komunikowała się w taki sam sposób jak osoba zdrowa. Rozmawiając z osobą chorą powinniśmy być przygotowani na nietypowe reakcje oraz zachowania. Jak nie rozmawiać z osobą z Alzheimerem? Powinniśmy traktować naszego współrozmówcę jak osobę dorosłą, dlatego zwracanie się w taki sam sposób jak do dziecka jest niedozwolone. Należy kontrolować przekazy niewerbalne, nie możemy okazywać zdenerwowania lub irytacji. Podczas rozmowy z osobą chorą na Alzheimera nie możemy jej popędzać oraz przerywać w trakcie rozmowy. Jeżeli wydajemy choremu polecenia warto to robić po kolei, np. podczas jedzenie na początku kazać mu usiąść, a następnie jeść.

Jak rozmawiać z osobą z Alzheimerem, aby zbudować relację

Rozmowa jest niezwykle ważnym elementem życia każdego człowieka. Każdy z nas ma potrzebę wymiany myśli z innymi, szczególnie bliskimi. Choroba Alzheimera nie wyklucza seniora z życia społecznego, wręcz przeciwnie, należy zadbać o jego aktywizację, aby choroba nie postępowała zbyt szybko. Komunikacja z seniorem wymaga odpowiedniego podejścia, a także wiedzy i doświadczenia, jeżeli zależy nam na zbudowaniu relacji powinniśmy zawsze podchodzić z szacunkiem i zrozumieniem.

facebook