Rehabilitacja w chorobie Alzheimera, to po farmakoterapii, podstawa utrzymania osoby chorej w dobrej kondycji fizycznej oraz psychicznej. Choroby Alzheimera nie da się wyleczyć, jednak da się znacznie opóźnić postęp choroby dzięki odpowiedniej rehabilitacji. Jaką formę rehabilitacji stosować w chorobie Alzheimera?
Alzheimer – rehabilitacja osoby starszej
Istnieją różne formy rehabilitacji w chorobie Alzheimera, zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Fizjoterapia to ważny element walki z postępującymi objawami choroby. Głównym celem rehabilitacji jest utrzymanie dobrej kondycji fizycznej i niedopuszczenie do gwałtownego rozwoju choroby. Jakie są cele fizjoterapii?
- Zapobieganie powikłaniom,
- Wzmocnienie siły mięśniowej,
- Poprawa jakości snu,
- Poprawa krążenia,
- Zmniejszenie pobudzenia,
- Zwiększenie wydolności,
- Zmniejszenie ryzyka upadków.
Ćwiczenia powinny byś dopasowane do potrzeb osoby chorej. Dodatkowo ćwiczenia powinny być przyjemne i dopasowane do kondycji seniora, aby nie zniechęcił się on zbyt szybko i nie stracił motywacji. Fizjoterapia w chorobie Alzheimera to bardzo ważny element, który stanowi uzupełnienie farmakoterapii, dlatego nie można go pomijać. O odpowiednia aktywność powinien dbać opiekun osoby starszej, a także fizjoterapeuta, którzy pomoże w dobraniu odpowiednich ćwiczeń.
Aktywność fizyczna w chorobie Alzheimera – rehabilitacja
Aktywność fizyczna to doskonała forma rehabilitacji. Nie musi być to uprawianie sportu, wystarczą lekka aktywność, która sprawi, że senior będzie czuł się lepiej. Do takich forma aktywności zaliczamy: spacery, przechadzki, prace ogrodowe, podróże i wycieczki.
Choroba Alzheimera – rehabilitacja umysłu
Rehabilitacja powinna obejmować także umysł seniora, ponieważ to na niego ma największy wpływ postępująca choroba Alzheimera. Stymulowanie pracy mózgu spowalnia rozwój choroby otępiennej, dlatego warto do codzienności wprowadzić aktywności, które pobudzą pracę mózgu. Rehabilitacja w chorobie alzheimera powinna obejmować ćwiczenia:
- Pobudzające zmysły (zapachu, smaku i dotyku);
- Wymagające kojarzenia i łączenia w pary przedmiotów;
- Stymulujące funkcje językowe;
- Poznawcze – oglądanie rodzinnych fotografii,
- Gra memory, układanie puzzli, gry planszowe, ćwiczenia z kalendarzem, zagadki logiczne;
- Plastyczne.
Doskonałą formą rehabilitacji w chorobie Alzheimera jest wykonywanie codziennych czynności przez seniora, w tym także porządków domowych.
Zobacz także: Ćwiczenia na pamięć dla seniora
Rehabilitacja w chorobie Alzheimera – aktywność społeczna
Osoba chora na Alzheimera nie powinna izolować się od społeczeństwa, kontakt z inny osobami doskonale wpływa na samopoczucie seniora. To także doskonała forma rehabilitacji. Spotkania towarzyskie to dobra okazja do aktywności umysłowej, np. podczas wspominania wspólnych chwil. Ważne jednak, aby osoby przebywające z seniorem wiedziały, że cierpi on na chorobę Alzheimera, a pewne zachowania są jej wynikiem. Doskonałą formą rehabilitacji jest terapia zajęciowa, podczas której senior może przebywać wśród innych osób, a także zdobywać nowe umiejętności. Do form terapii zajęciowej zaliczamy:
- Arteterapia, czyli terapia poprzez sztukę.
- Ergoterapia, terapia poprzez pracę, podczas której seniorzy wykonują codzienne czynności.
- Estetoterapia, umożliwia kontakt pacjenta z otoczeniem, uaktywniając go poprzez bodźce wzrokowe i estetyczne związane z kontaktem z naturą.
Zobacz także: Zalety muzykoterapii dla seniorów