PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Jak urządzić praktyczny pokój dla starszej osoby?

lip 11, 2023 | Opieka Nad Seniorem, Warto wiedzieć

Pokój osoby starszej to miejsce, w którym senior spędza dużą ilość czasu, ponieważ potrzebuje o wiele więcej odpoczynku i spokoju od osoby w młodszym wieku. Dodatkowo jest to przestrzeń, w której czuje się komfortowo i bezpiecznie, dlatego warto zadbać aby pokój dla seniora był przystosowany do jego potrzeb i ograniczeń.

Pokój dla seniora – bezpieczeństwo przede wszystkim

Urządzając pokój dla osoby starszej powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej bezpieczeństwo. Seniorom o wiele częściej zdarzają się zawroty głowy, potknięcia i upadki, dlatego warto zadbać o to, aby pokój był jak najbardziej bezpieczny. Zadbaj o to, aby podłoga nie była śliska, możesz położyć na niej specjalne antypoślizgowe płytki lub umieścić odpowiednie maty oraz dywany. Ważne, aby dywan w pokoju seniora nie był wysoki i nie stwarzał ryzyka potknięcia się. Jeżeli w przejściu pokoju seniora znajduje się próg warto zadbać o jego usunięcie, szczególnie jeżeli osoba starsza ma problem z poruszaniem się lub korzysta z chodzika. Postaraj się, aby meble znajdowały się daleko od siebie, aby senior mógł się swobodnie poruszać. Wybierz meble o opływowych liniach oraz stoły z zaokrąglonymi blatami, dzięki temu w razie upadku senior nie zrobi sobie krzywdy. Jednak warto zwrócić uwagę nie tylko na funkcjonalność pokoju dla osoby starszej, ale także jego ogólny wygląd.

Zobacz także: Jaki stolik wielofunkcyjny dla seniora kupić?

Modny pokój seniora

Seniorzy, tak samo jako osoby w młodszym wieku lubią otaczać się estetycznymi przedmiotami, podobają im się kolory, różne faktury i eleganckie meble, powinniśmy o tym pamiętać podczas projektowania pokoju dla seniora. Seniorzy spędzają w swoim pokoju dużą ilość czasu, dlatego warto zadbać o to, by wpływał on pozytywnie na ich samopoczucie. Podczas wyboru poduszek, koców, firan i innych ozdób zadbaj o różne faktury, w ten sposób pobudzisz zmysły seniora. Unikaj intensywnych i ciemnych kolorów, warto także unikać bieli, która może budzić złe skojarzenia. Jeżeli senior jest chętny do pomocy możesz poprosić go o wybór kolorów do jego pokoju.

Nie zapomnij o odpowiednim oświetleniu pokoju, jest to szczególnie ważne w nocy, kiedy senior będzie chciał wyjść, np. do łazienki. Warto zadbać o lampki przy łóżku ze stłumionym światłem, które oświetli pomieszczenie. Za pomocą doboru odpowiednich lamp możemy budować nastrój i komfort w pokoju dla osoby starszej. Jakie kolory warto wybrać w aranżacji pokoju dla starszej osoby?

  • Kolor żółty tworzy w pokoju seniora radosną atmosferę i pobudza kreatywność.
  • Kolor jasnoniebieski lub lawendowy pozwoli na senior wyciszenie się i relaks.
  • Zieleń sprzyja poczuciu bezpieczeństwa i równowagi.
  • Pomarańczowy doskonale sprawdza się jako kolor akcentujący. Warto wprowadzić pomarańczowe akcenty, a wnętrze wyda się weselsze i bardziej energetyczne.

Zadbaj także o odpowiedni zapach w pokoju. Niech budzi on pozytywne skojarzenia. Możesz używać także podgrzewaczy olejków do aromaterapii, które posiadają określone właściwości.

Łóżko – kluczowy element pokoju dla seniora

Łóżko to najważniejszy element pokoju seniora. Musi posiadać odpowiednią wysokość, szerokość, a także dobrze dobrany materac. W innym wypadku senior będzie zmagał się z bólami, a także problemami ze snem. Jeżeli osoba starsza ma znaczne problemy z poruszaniem się warto rozważyć zakup łóżka medycznego z odpowiednimi funkcjami i zabezpieczeniami.

Na co zwrócić uwagę w pokoju dla seniora?

Urządzanie pokoju dla seniora może być nieco trudniejsze niż tradycyjne dekorowanie wnętrz. Przede wszystkim musisz brać pod uwagę potrzeby i ograniczenia seniorów, takie jak mobilność, wzrok czy zdrowie. Jak urządzić praktyczny i modny pokój dla seniora?

  • Bezpieczeństwo: Jest to niewątpliwie najważniejszy aspekt. Upewnij się, że podłoga jest antypoślizgowa, aby zapobiec upadkom. Jeśli jest to możliwe, unikaj schodów i progów. Meble powinny być stabilne i łatwe do chwycenia, a oświetlenie – jasne i dobrze rozmieszczone, aby uniknąć cieni i ciemnych zakątków.
  • Komfort: Meble powinny być wygodne i dostosowane do potrzeb seniora. Na przykład, łóżko powinno być na odpowiedniej wysokości, aby wstać i położyć się było jak najłatwiejsze. Fotele powinny mieć solidne podłokietniki, które pomagają w podnoszeniu się.
  • Dostępność: Upewnij się, że wszystko, czego senior potrzebuje na co dzień, jest łatwo dostępne. Przedmioty często używane powinny być umieszczone na wysokości rąk.
  • Prostota: Unikaj nadmiaru mebli i dekoracji. Pokój powinien być prosty i przejrzysty, co ułatwi poruszanie się i ograniczy ryzyko potknięcia.

Oczywiście, pokój powinien też odzwierciedlać osobowość i gust seniora. Spróbuj połączyć praktyczność z elegancją. Może to oznaczać, na przykład, użycie stylowych drążków do podtrzymywania w łazience, lub eleganckie lampki nocne z dużymi, łatwymi do używania przełącznikami. Pamiętaj, że najważniejsze jest, aby senior czuł się komfortowo i bezpiecznie w swoim pokoju. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możesz skonsultować się z profesjonalistą, takim jak terapeuta zajęciowy, który ma doświadczenie w dostosowywaniu domów do potrzeb seniorów.

Zobacz także: Wózki na zakupy dla seniorów – czy warto w nie zainwestować?

facebook