PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Dieta seniora na wiosnę

lip 29, 2021 | Opieka Nad Seniorem


Dieta seniora na wiosnę

Wiosna to dobra pora, żeby dokonać pewnych zmian w diecie dla seniora. Warto zacząć rezygnować z zimowych przetworów na rzecz świeżych owoców i warzyw. Najlepiej wybierać te, które są sezonowe, by w pełni korzystać z bogactwa ich składników odżywczych.

Dieta na wiosnę – jak stworzyć posiłki dla seniora?

W marcu mamy do dyspozycji jeszcze zbiory zimowe, ale pojawiają się też nowalijki, które symbolizują wiosnę i odrodzenie natury. Zaliczamy do nich m.in.: rzeżuchę, sałatę, rzodkiewki, szczypiorek, pietruszkę czy cebulkę dymkę. Pozostałe warzywa, o które warto uzupełnić dietę na wiosnę to: marchew, seler, burak ćwikłowy, brukiew, rzepa, kapusta, czosnek, por, ziemniak. Na różnorodność w wyborze owoców na razie nie ma co liczyć. W marcu nadal królują gruszki i jabłka. W supermarketach mamy jednak duży wybór cytrusów, ale wybierajmy te, które mają niskie stężenie kwasów owocowych. Najkorzystniejsze w diecie seniora będą zatem: ananas, pomelo i mandarynki.

Kwietniowe warzywa i owoce w diecie seniora

Czwarty miesiąc w roku daje nam większe możliwości do ułożenia smacznej wiosennej diety dla seniora, pełnej witamin i składników mineralnych. W tym miesiącu nie będziemy mieć problemu ze skomponowaniem wieloskładnikowej sałatki, w skład której mogą wejść: roszponka, rukola, sałata masłowa, młody szpinak, szczaw, kiełki, rabarbar. Oczywiście w kwietniu korzystajmy także z warzyw i owoców sezonowych z marca.

Nowości z sadu w maju – co wykorzystać w diecie na wiosnę?

W maju mamy dostęp do większej ilości owoców. Do gruszek i jabłek dołączają agrest i truskawki. Wiosenny warzywniak w tym miesiącu zasilą dodatkowo: bób, groszek cukrowy, kapusta czerwona, ogórek, botwina, kalafior, kalarepa. W maju zaczyna się również sezon na szparagi i jest to najlepsza pora na ich degustację. Wiosenna dieta dla seniora powinna być zbilansowana pod kątem jego wieku, aktywności fizycznej i stanu zdrowia. U większości osób starszych występują problemy trawienne, zaburzone są również funkcje wchłaniania pokarmu i jego wydalania z organizmu. Dlatego zwracajmy uwagę nie tylko na wybór odpowiednich produktów do diety dla seniora, ale również na sposób ich przygotowania, by był jak najlepiej przyswajalny dla seniora. Pamiętajmy też o uwzględnieniu zaleceń żywieniowych lekarza, jeżeli takowe są. Z pewnością specjalne wytyczne, co do sposobu żywienia, dotyczą diabetyków, anemików, czy podopiecznych z nadwagą i otyłością. Każda Opiekunka powinna zostać poinformowana o takich obostrzeniach przed objęciem pełnej opieki nad osobą starszą.

Zobacz także: Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych

facebook