PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Gimnastyka dla seniorów

lip 29, 2021 | Czas Wolny Seniora, Zajęcia dla Seniora

Właściwie dobrane ćwiczenia dla seniora usprawniają ciało i pełnią funkcje rehabilitacyjne. Mają wpływ także na ogólne samopoczucie osoby starszej. Regularny trening korzystnie wpływa na układ oddechowy, uprawnia krążenie, a dzięki temu m.in. ujędrnia skórę. Ponadto gimnastykę dla seniorów realizuje się w grupie, poprzez co zmniejsza się poczucie izolacji i poprawia stan psychiczny osób starszych. Aktywność ruchowa pozytywnie oddziałuje na samoocenę stanu zdrowia, a tym samym zmienia podejście do życia, zachęca do robienia planów i zwiększa poziom ogólnego zadowolenia.

Gimnastyka dla seniora 60 plus

Spotykanie się z rówieśnikami, nawiązywanie nowych znajomości i wymiana poglądów oraz doświadczeń przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób psychicznych. Ćwiczenia dla seniorów na zewnątrz korzystnie oddziałują na eliminowanie samotności osób starszych i aktywizuje ich do życia, poprawiając ogólne samopoczucie.

Ćwiczenia dla seniorów 60 plus powinny skupiać się na wszystkich partiach ciała, dodatkowo nie powinny być zbyt obciążające i wymagające. Wśród najbardziej popularnych aktywności poza miejscem zamieszkania, znajdują się:

  • Nordic walking –który uaktywnia 90% mięśni w całym ciele, dotlenia organizm, polepsza krążenie krwi,
  • Zumba – czyli taniec i aerobik w jednym, wzmacnia mięśnie, korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy.
  • Pilates – połączenie baletu, jogi i ćwiczeń siłowych, redukuje bóle stawów i kręgosłupa, ćwiczy prawidłowy oddech.
  • Fitness – spacer na bieżni, lub ćwiczenia z małym odciążeniem
  • Aqua aerobic – zajęcia w wodzie obniżają ryzyko upadków i poprawiają równowagę.

Gimnastyka dla seniorów i otyłych

Przygotowując zestaw ćwiczeń dla seniora i osoby otyłej warto pamiętać, aby nadmiernie nie obciążać stawów. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku są zajęcia w wodzie. Dzięki temu senior, także otyły nie czuje ograniczeń związanych ze swoją wagą. Nie masz pomysłu na gimnastykę dla seniora i otyłych? Skorzystaj z gotowych planów ćwiczeń dostępnych w Internecie. Możesz skorzystać np. z gimnastyki dla seniorów Oli Żelazo dostępnej na YouTube.

Ćwiczenia dla seniorów w domu

Gimnastyka dla seniorów powinna rozpoczynać się od rozgrzewki, by pobudzić mięśnie. Podstawowe ćwiczenia, po ustaleniu z lekarzem, osoba starsza może wykonywać w domu. Gimnastyka dla seniorów w warunkach domowych angażuje przedmioty z otoczenia. Krzesło lub blat stołu może służyć do ćwiczenia równowagi. Domowa podłoga jest idealnym miejscem do wykonywania treningu kręgosłupa np. na plecach, robiąc tzw. „nożyce” i wzmacniać dzięki temu także mięśnie nóg. Spacery, jazda na rowerze polepszy przepływ krwi i poprawi pracę serca.

Zobacz także: Pomysły na zajęcia z seniorami

facebook