Wraz z wiekiem umiejętność przetwarzania i zapamiętywania informacji ulega osłabieniu. Podobnie jak sprawność fizyczną, pamięć można usprawniać, dzięki wdrożeniu odpowiednich zabaw i gier dla seniora. Oprócz dbania o właściwą dietę, suplementację witaminami, należy usprawniać funkcjonowanie organizmu poprzez rozmaite gry i zabawy intelektualne. Nawet tak z pozoru zwyczajne czynności, jak pisanie, słuchanie muzyki czy odbywanie interesujących dyskusji – pobudza aktywność umysłu. Według badań trafnie dobrane ćwiczenia poznawcze wspomagają i zwiększają przepływ krwi w mózgu nawet o 8%. Gry dla seniorów na pamięć są szczególnie istotne w przypadku osób starszych, chorujących na demencję, Alzheimera lub Parkinsona.
Gry i zabawy dla osób starszych – gry, quizy i rozwiązywanie krzyżówek
Świetnym ćwiczeniem mózgu dla seniorów jest rozwiązywanie krzyżówek i rebusów. Grami dla starszych osób, które usprawniają myślenie są szachy, warcaby, scrabble, brydż czy kości. Poszukiwanie rozwiązań, do pojawiających się w trakcie gry problemów, skutecznie wpływa na spowolnienie procesów starzenia się umysłu. Także gry planszowe dla seniorów mogą poprawić koncentrację i stymulować odpowiednią pracę mózgu. Angażują umysł – szczególnie te zabawy, które wymagają liczenia. W dobie rozwiązań technologicznych istnieje wiele quizów dla seniorów, dostępnych w Internecie. Osoby starsze coraz lepiej odnajdują się w wirtualnym świecie, dlatego mogą skorzystać z gier dla seniora online. Samo posługiwanie się urządzeniami elektronicznymi, poszukiwanie informacji, wymaga nie lada wysiłku, a przez to stymuluje pracę mózgu.
Gry i zabawy ruchowe dla seniora
Przykładem zabawy ruchowej dla seniorów mogą być każdemu dobrze znane kalambury. Dzięki wymyślaniu skojarzeń, reagowaniu na prezentowane scenki, osoby starsze wytężają mózg i pobudzają jego pracę. Czy Twój podopieczny chętnie spędza czas ze swoimi sąsiadami lub rodziną? Można wykorzystać takie spotkania, by trenować jego pamięć. Gra w zapamiętywanie słów może przysporzyć wiele rozrywki i śmiechu. Polega na tym, że każdy z uczestników powtarza słowa wypowiedziane przez swoich poprzedników, a następnie dodaje własne słowo. Skutecznie pracę mózgu usprawnia wykonywanie różnych czynności z wykorzystaniem rąk lub nóg, które są mniej sprawne – osoby praworęczne – lewe ręce, a w przypadku osób leworęcznych – odwrotnie. Takie czynności stymulują mniej aktywną półkulę mózgu, a dzięki temu zwiększają jej synchronizację z drugą, bardziej efektywną.
Zobacz także: Pomysły na kreatywne spędzanie czasu z seniorem w domu