Bawaria – ciekawostki

Największym, najpopularniejszym i jednym z najbardziej tradycyjnych landów, jest oczywiście Bawaria. Region położony w południowo-wschodniej części Niemiec, uchodzi również za potęgę gospodarczą kraju. Każda osoba odwiedzająca ten rejon z pewnością znajdzie coś ciekawego dla siebie.

Turystyka

Turyści nie pogardzą wspaniałymi zabytkami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, do których należą: stare miasto w Bambergu, rezydencja biskupów Würzburga, kościół pielgrzymkowy w Wies i Limes Górnogermańsko-Retycki. Warto też zwiedzić okoliczne fortyfikacje: Zamek Burghausen, zamek w Norymberdze, zamek Trausnitz w Landshut, zamki Ludwika II – Neuschwanstein, Linderhof i Herrenchiemsee oraz barokowy pałac Nymphenburg w Monachium. Swoją ofertą turystyczną i kulturalną kuszą największe miasta landu, czyli: Monachium, Norymberga, Augsburg, Ratyzbona i Würzburg. Co roku w stolicy Bawarii odbywa się znany festiwal piwa – Oktoberfest, w którym biorą udział miliony ludzi z całego świata.

Kuchnia

Poszukiwacze kulinarnych doznań z pewnością zachwycać się będą bawarskimi mięsnymi potrawami. Biała kiełbasa, rolada z boczku, pieczeń wieprzowa ze skórą czy golonka to jedne z najbardziej popularnych dań obiadowych. Na tamtejszych stołach nie brakuje też dodatków mącznych, do których zalicza się wszelkiego rodzaju knedle. Wcześniej wspominane piwo, które doczekało się swojego święta, jest koronnym symbolem Bawarii i większość lokalnych browarnii to marki znane na całym świecie.

Sport i rekreacja

Dla miłośników sportu również nie zabraknie atrakcji. Dużą popularnością w całej Europie cieszy się utytułowany klub piłkarski Bayern Monachium, co daje możliwość wybrania się na mecz jednej z najlepszych lig piłkarskich. W sezonie zimowym natomiast istnieje szansa na kibicowanie sportowcom na zawodach w skokach narciarskich w Garmisch-Partenkirchen czy w Oberstdorfie. Chcąc samemu spróbować aktywności fizycznej, świetną opcją może być wypad na narty w Alpy lub trekking w porze ciepłej.

 

facebook