PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Alzheimer – agresja

lis 23, 2021 | Choroby

Alzheimer – agresja

Alzheimer i agresja to bardzo częste połączenie, występujące u 45-50% chorych. Towarzyszące objawy są szczególnie uciążliwe i trudne, zwłaszcza dla opiekunów osób starszych, cierpiących na tę chorobę. Agresja w Alzheimerze powoduje, że niełatwo przyzwyczaić się do tego, że senior, który zazwyczaj zachowywał się spokojnie, nagle staje się kompletnie inną osobą. Zachowania agresywne zwykle występują w sytuacjach, które według opinii opiekunów osób starszych nie stanowią powodów do nerwowych reakcji.

Zobacz także: Choroba Alzheimera u seniorów

Agresja w chorobie Alzheimera – przyczyny

Przyczynami agresji w chorobie Alzheimera zazwyczaj są błahe sytuacje. Wśród nich wymienia się:

  • reakcję na zmęczenie lub ból – senior, niemogący wyrazić swoich odczuć lub potrzeb, ulega frustracji, która doprowadza do wybuchu agresji. Takim zachowaniem chce przykuć uwagę na dyskomfort, który odczuwa.
  • zaburzenie rytmu dnia lub znanych schematów, związanych z danymi czynnościami – często do  wybuchu agresji w Alzheimerze dochodzi w sytuacji, gdy podopieczny jest pospieszany przez opiekuna. Także próby wymuszenia seniora do robienia konkretnych czynności wywołują zachowania agresywne.
  • hałas, nowe osoby, dźwięki i obrazy – zbyt duża ilość bodźców na raz. Osoba starsza czuje się wtedy zdezorientowany reaguje agresją w chorobie Alzheimera.
  • koniczność dokonania wyboru – podopieczny nie rozumie stawianych wymagań, czuje presję, z którą nie potrafi sobie poradzić. Pojawia się poczucie zagrożenia, a razem z nim agresja w Alzheimerze.
  • źle dobrane leki, które wpływają na nasilenie zachowań agresywnych.

Zobacz również: Witaminy i suplementy dla seniorów

Agresja u osób z Alzheimerem – co robić w tej sytuacji?

Alzheimer a agresja to częsta zależność, jednak nie pojawia się w każdym przypadku choroby. Na reakcje chorego duży wpływ wywiera otoczenie. Poniżej zostały wymienione przydatne porady dla opiekunów, jak postępować z podopiecznym, cierpiącym na  agresję w chorobie Alzheimera.

  • Okazuj sympatię – poprzez uśmiech, komplement, uściśnięcie ręki lub przytulenie.
  • Bądź cierpliwy – powtarzane historie, tematy, pytania. Jeśli będziesz próbować przypomnieć osobie z agresją w Alzheimerze, że niedawno rozmawialiście o tym samym – może się zdenerwować.
  • Staraj się zachować spokój – jeżeli senior nie chce czegoś zrobić w danej chwili, spróbuj spytać go ponownie za jakiś czas, nie wywołując presji.
  • Wypowiadaj się wolno, krótkimi, jasnymi zdaniami – Alzheimer i agresja powodują, że chorzy często denerwują się, kiedy muszą zrozumieć zbyt długie zdania.
  • Nie bagatelizuj lęków chorego – np. jeśli widzisz, że siedzi bezpiecznie na kanapie, ale mówi, iż boi się, że spadnie, nie tłumacz, że nic się nie stanie. Okaż wsparcie, podaj rękę, zapewnij o swojej obecności. Dzięki temu unikniesz wybuchu agresji w chorobie Alzheimera.
  • Nie wytykaj błędów – nie staraj się wytłumaczyć, że buty wkłada się do szafki a nie do piekarnika. Nie tłumacz, że krewni nie przyjdą, bo nie żyją. Przechodź do porządku dziennego w takich sytuacjach.
  • Bezpośrednie zakazy i odmowa powodują agresję – staraj się unikać wyrażeń – „nie”, „nie wolno”, „nie możesz”. Zamiast tego powiedz: „tak, ale najpierw zjemy obiad”, „za chwilę, jak skończę zmywać”, żeby nie wywoływać zachowań agresywnych.
facebook