Brak apetytu u osób starszych – czym jest spowodowany?
Opiekując się różnymi osobami starszymi, nietrudno zauważyć, że często borykają się jadłowstrętem lub niechęcią do spożywania posiłków. Uciążliwą i niebezpieczną przypadłością jest brak apetytu u seniora, który w długim okresie może przyczynić się do pojawienia się poważnych problemów zdrowotnych. Przyczyn jadłowstrętu u seniora może być wiele, jednak wśród najpopularniejszych wymienia się:
- ubytki w uzębieniu,
- niewłaściwie dopasowaną protezę zębową,
- przyjmowanie leków zmniejszających apetyt,
- zaburzenia układu pokarmowego,
- brak ruchu i słabą kondycję fizyczną.
Zdarza się, że brak apetytu u osoby starszej ma podłoże czysto prozaiczne – podopieczny może być przyzwyczajony do innych potraw, smaków czy godzin przyjmowania posiłków.
Brak apetytu u seniora – czyli jak poznać przyczynę problemu
Co zrobić w sytuacji, gdy starsza osoba nie chce jeść? Po pierwsze, należy określić źródło problemu. Najlepiej, porozmawiać z seniorem i wprost zapytać, dlaczego nie ma ochoty na jedzenie. Poproś swojego podopiecznego o szczerą opinię czy smakują mu podawane przez Ciebie posiłki. Nie przejmuj się ewentualną krytyką, ponieważ starsze osoby mają odmienne preferencje i są przyzwyczajone do tradycyjnych potraw. Może się także okazać, że przygotowywane posiłki są zbyt duże lub nie zachęcają do spożycia. Aby wpłynąć na apetyt dla seniora, spróbuj urozmaicić nieco menu, które skonsultujesz wcześniej z podopiecznym. Jeśli jednak mimo wprowadzonych zmian, brak łaknienia u osoby starszej utrzymuje się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem. Pamiętaj przy tym, aby nigdy nie podawać osobie starszej żadnych leków na apetyt dla seniora lub suplementów bez uprzedniej rozmowy ze specjalistą.
Sprawdź także: Witaminy dla seniora, które mogą poprawić jego kondycję i samopoczucie.
Jak pobudzić apetyt u seniora?
Kłopoty ze spożywaniem posiłków przez osoby w podeszłym wieku są często związane z formą podania jedzenia, wybranymi produktami, czy atmosferą podczas konsumpcji. Z tego względu warto zwracać uwagę na wybrane szczegóły, by pobudzić apetyt u seniora. Zastanów się, czy konsystencja dania jest właściwa i zachęca do spożycia. Ubytki w uzębieniu mogą utrudniać gryzienie, a poprzez to obniżać łaknienie.
Kolejną kwestią, która ma wpływ na apetyt dla seniora, są godziny podawania posiłków. Powinny one być regularne i zgodne z naturalnym rytmem dobowym podopiecznego. Postaraj się także, by posiłki wyglądały smakowicie i zachęcająco. Ich estetyka ma duży wpływ na odczucia wzrokowe, które przekładają się na zwiększenie apetytu i ochotę na skosztowanie potrawy. A może jadłowstręt u seniora przeminie, gdy użyjesz eleganckiej zastawy i włączysz spokojną muzykę podczas spożywania posiłku? Dlaczego nie! Nie bój się eksperymentować i wykorzystuj swoją pomysłowość.