PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Jadłospis dla seniora – dieta lekkostrawna dla osób starszych

lis 24, 2021 | Opieka Nad Seniorem

Jadłospis dla seniora – dieta lekkostrawna dla osób starszych

Należy mieć świadomość, że osoba w podeszłym wieku, która nie pozostaje stale aktywna fizycznie, odczuwa mniejsze zapotrzebowanie energetyczne. Ma ono związek w głównej mierze z wiekiem, wzrostem, płcią oraz wagą. Zapotrzebowanie kaloryczne osoby leżącej waha się między 1500 a 1900 kcal u kobiet, natomiast 1700-2000 kcal u mężczyzn. W kwestii planowania menu dla seniora, najlepiej jest serwować 3 podstawowe posiłki, (śniadanie, obiad i kolację) a także dwie przekąski między nimi. Codzienna dieta dla osób starszych leżących powinna zawierać niezbędne składniki odżywcze, które dodadzą sił i witalności. Zadbaj o to, by podopieczny spożywał posiłki bogate w białko, błonnik, witaminy, jak również cynk, żelazo i magnez. Opracowując jadłospis dla seniorów warto postawić na dietę lekkostrawną, która nie obciąża żołądka i sprawdzi się także w przypadku osób chorych leżących.

Zobacz także: Witaminy dla seniora, które mogą dodać mu sił i poprawić samopoczucie.

Przykładowy jadłospis osoby starszej leżącej

Wraz z wiekiem dochodzi do wielu zmian w organizmie, które mają wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie. Metabolizm spowalnia, mięśnie zanikają, a ich miejsce zajmuje tkanka tłuszczowa. Z tego względu, tworząc jadłospis dla seniora, szczególniedla osób leżących, warto postawić na dietę uwzględniającą:

  • posiłki gotowane na parze, pieczone, duszone (należy ograniczyć smażone, tłuste potrawy);
  • oliwę z oliwek, olej z czarnuszki, olej lniany, olej kokosowy – są to fantastyczne źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych;
  • pieczywo pełnoziarniste (w związku z dużą zawartością błonnika pokarmowego);
  • mleko i jego przetwory, a więc bogactwo wapnia, chroniącego kości przed osteoporozą. Ponadto bakterie probiotyczne zawarte w nabiale wspierają proces trawienia;
  • warzywa i owoce poddane obróbce cieplnej (gotowane, duszone lub pieczone). Leżącemu podopiecznemu nie służą wzdymające produkty, takie jak warzywa strączkowe czy śliwki.

Masz problem z tym, że starsza osoba nie chce jeść i pić? Jest to niezwykle ważna kwestia, gdyż senior powinien wypijać około 3 litry płynów dziennie. Jak temu zaradzić? W zależności od preferencji podopiecznego można podawać mu wodę niegazowaną, kompoty, rozcieńczone soki lub słabą herbatę. Jakie potrawy należy wyeliminować? Przede wszystkim ciemne pieczywo na zakwasie, tłuste, mocno przyprawione potrawy, a także kawę i gazowane napoje.

Posiłki dla seniora – jak karmić osobę leżącą?

Często w opiece nad seniorem mamy do czynienia z karmieniem. Dzieje się tak, gdyż podopieczny nie jest w stanie jeść samodzielnie. Obserwuj uważnie i sprawdzaj, czy osoba, którą się opiekujesz nie ma trudności z gryzieniem lub przełykaniem. W takiej sytuacji, do jadłospisu dla seniorów dodaj rozdrobnione pokarmy. Ważne jest zachowanie cierpliwości: nie pospieszaj podopiecznego, nie wymuszaj zjedzenia całej porcji. Aby poradzić sobie z jadłowstrętem u seniora, serwuj posiłki w atrakcyjnej formie. Zwyczajne pokrojenie warzyw inaczej, fantazyjne ułożenie ich na talerzu czy przystrojenie dania pietruszką lub koperkiem, zachęci osobę starszą do spożycia potrawy ze smakiem. Przygotowując posiłki dla seniora, postaw na ulubioną zastawę podopiecznego, która dodatkowo pozytywnie wpłynie na wrażenia wizualne i doda apetytu.

facebook