PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Problem z chodzeniem u starszej osoby

gru 1, 2021 | Choroby

Problem z chodzeniem u starszej osoby – jak zapobiegać upadkom seniorów?

Opieka nad seniorem łączy się z odpowiedzialnością, dlatego powinniśmy wiedzieć co zrobić, kiedy dojdzie do upadku osoby starszej. Szacuje się, że od 10 do nawet 40 proc. wszystkich osób po 65. roku życia upada przynajmniej raz w roku. Prowadzi to do urazów i powikłań, przez które osoby w podeszłym wieku trafiają do szpitala pięć razy częściej, niż z jakiegokolwiek innego powodu. Wszelkiego rodzaju upadki niewątpliwie mają związek z występowaniem znacznych problemów z chodzeniem u starszych osób, których koordynacja i świadomość ruchowa jest znacznie słabsza.

Problem z chodzeniem u starszej osoby – sposoby na zwiększenie sprawności

Brak ruchu, unikanie wychodzenia lub aktywności fizycznej mogą przyczyniać się do osłabienia i wystąpienia problemu z chodzeniem u starszej osoby. Wpływa to także na psychikę seniora, nasila lęk, poczucie bezsilności, bycia zależnym i niepotrzebnym oraz brak chęci do życia. By zadbać o lepszą kondycję zarówno psychiczną, jak i fizyczną seniora warto postawić na:

  • spacer,
  • taniec,
  • gimnastykę,
  • pływanie.

Ćwiczenia, zapobiegające występowaniu problemów z chodzeniem u starszej osoby, a w konsekwencji upadkom seniorów, powinny obejmować:

  • Ćwiczenia siłowe – z wykorzystaniem taśm oporowych, hantli, urządzeń do ćwiczeń siłowych, a także ćwiczeń z zastosowaniem oporu stawianego przez fizjoterapeutę.
  • Ćwiczenia równowagi, koordynacyjne i rozciągające.

Sprawdź także: Aktywny senior

Jak zapobiegać upadkom osób starszych?

Kontroluj leki przyjmowane przez podopiecznego, ponieważ mogą one wywoływać zawroty głowy i senność. Jeśli senior musi przyjmować konkretne leki, osłabiające jego równowagę albo doznaje częstych omdleń, powinniśmy sprawić mu przyrządy ułatwiające chodzenie (np. laski i baloniki), które zapewnią większą stabilność i zmniejszą ryzyko upadku. Problem z chodzeniem u starszej osoby również może być przyczyną upadku, dlatego jeśli zauważymy, że podopieczny ma kłopoty z koordynacją ruchową, nie może przejść kilku metrów bez podpierania się o ścianę czy meble, należy zgłosić się do lekarza i zainwestować w sprzęt minimalizujący upadki u seniorów.

Upadki osób starszych – co zrobić w sytuacji, gdy do nich dojdzie?

Podstawową zasadą w sytuacji, gdy dojdzie do upadku osoby starszej, jest zachowanie spokoju. Pomoże to obiektywnie ocenić sytuację oraz zapewni komfort psychiczny podopiecznemu. Jeśli senior jest przytomny i nie widać żadnych kontuzji, powinniśmy dać mu chwilę na dojście do siebie, a następnie pomóc mu wstać, z zachowaniem wszelkiej ostrożności. Czasem zdarza się, że w następstwie upadków u osób starszych, może pojawić się ogromny ból lub kontuzja. Należy wtedy niezwłocznie wezwać pogotowie.

Profilaktyka upadków u osób starszych

Jak zadbać o bezpieczeństwo podopiecznego i ograniczyć ryzyko upadków osób starszych?

Przede wszystkim, jeśli zauważymy problemy z chodzeniem u seniora, powinniśmy zabezpieczyć otoczenie w mieszkaniu oraz strefę poza nim. Najlepiej skupić się na:

  • Usunięciu dywaników oraz innych przedmiotów z podłogi
  • Wyposażeniu domu/mieszkania w nocne oświetlenie
  • Zlikwidowaniu progów pomiędzy pomieszczeniami
  • Instruktażu używania urządzeń
  • Zapewnieniu seniorowi odpowiedniego obuwia
  • Wsparciu podopiecznego w wykonywaniu czynności dnia codziennego

Powinniśmy także zadbać o regularną aktywność fizyczną seniora. Dzięki temu będzie on mógł ćwiczyć swoją koordynację ruchów. Systematyczne ćwiczenia są w stanie wyrobić pewne nawyki, które stanowią doskonałą profilaktykę upadków osób starszych, a także zwiększą zakres ruchowy w razie ewentualnych wypadków.

facebook