PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Ćwiczenia na pamięć dla seniora

sty 21, 2021 | Warto wiedzieć

Zdolności umysłowe człowieka wraz z wiekiem ulegają pogorszeniu. Tempo tych zmian zależy jednak od sposobu życia i prowadzonej aktywności umysłowej danej osoby. Ludzie czynni zawodowo zazwyczaj nie narzekają na pracę mózgu, gdyż ich wysiłek intelektualny jest utrzymany stale na wysokim poziomie. Z osłabieniem pamięci i koncentracji głównie zmagają się seniorzy, u których w wyniku procesów starzenia lub schorzeń układu nerwowego, dochodzi do zaniku komórek nerwowych, dlatego należy wdrażać wiele ćwiczeń na pamięć dla seniora do codziennych zajęć.

Działania profilaktyczne – dlaczego są ważne?

Dobrym rozwiązaniem na zniwelowanie dolegliwości związanych z zapamiętywaniem i przypominaniem sobie różnych rzeczy są ćwiczenia umysłowe dla seniorów. Jakie metody treningu umysłu dla seniora będą najlepsze? Istnieje wiele technik i metod treningów pamięci, które potrafią w pewnym stopniu zahamować postępujące zmiany patologiczne w mózgu. Zastosowanie tego rodzaju aktywności jest szczególnie ważne u podopiecznych cierpiących na choroby otępienne, np. demencję, chorobę Alzheimera lub Parkinsona. Ogromnie ważna jest tu regularność i utrzymanie systematyczności realizowanych ćwiczeń na pamięć dla seniorów.
Podczas współpracy z osobami starszymi łatwo zauważyć obecność typowych objawów świadczących o zaburzeniach funkcji poznawczych, takich jak orientacja, rozumienie czy pamięć. Należą do nich m.in.:
– kilkukrotne powtarzanie komunikatów,
– ograniczony zasób słownictwa,
– brak poczucia czasu,
– problemy ze snem,
mylenie imion, osób i faktów.
Powyższe symptomy są wystarczająco dobrym sygnałem do tego, aby wdrożyć w codzienność ćwiczenia na pamięć dla seniorów.

Trening umysłu dla seniora

Dobranie odpowiedniego treningu do zaktywizowania mózgu osoby starszej, zależy w głównej mierze od jej potrzeb, stanu zdrowia i formy umysłowej. Dobrym pomysłem, dla osób sprawnych intelektualnie, będzie nauka nowych czynności czy realizowanie nowych pasji np. nauka gry na instrumencie, obsługa sprzętów elektronicznych, modelarstwo i inne prace manualne. Częste rozmowy, analizowanie informacji z prasy i telewizji również pomagają w zachowaniu dobrej formy umysłowej. Zarówno świetną alternatywą na spędzenie czasu z podopiecznym, jak i wprowadzenie ćwiczeń na pamięć dla seniora będzie granie z nim w gry planszowe, karciane, a także rozwiązywanie krzyżówek, sudoku i rebusów. Za elementy terapii również można uznać wykonywanie prostych prac domowych, czyli pomoc w kuchni przy krojeniu i obieraniu warzyw lub sprzątanie. Im więcej różnorodnych zadań wykonuje senior, tym większe jest zaangażowanie ośrodków nerwowych, co z kolei wpływa na dłuższą żywotność neuronów. Należy też zwracać uwagę na to, by w codzienności podopiecznego nie zagościła monotonność. Niestety dla większości osób starszych największą rozrywką w ciągu dnia jest wyłącznie oglądanie telewizji.

Zobacz także: Pomysły na zajęcia z seniorami

facebook