PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Osoby starsze w społeczeństwie – jak zbudować dobre relacje z seniorem?

mar 28, 2019 | Warto wiedzieć

Przed wyjazdem do pracy wiele opiekunek zastanawia się, jak będzie wyglądała ich relacja z seniorem. Warto zadbać nie tylko o dobry kontakt z naszym podopiecznym, ale także dobre relacje w rodzinie. Opiekun nie jest odpowiedzialny tylko za zaspokojenie podstawowych potrzeb, ale także dobre samopoczucie swojego podopiecznego. Dobry kontakt z seniorami to nie tylko zmartwienie opiekunów, ale także członków rodziny. Ze względu na ogromne różnice pokoleniowe wnuki często zastanawiają się: o czym rozmawiać z babcią lub dziadkiem?

Dobre relacje z ludźmi – komunikacja to podstawa

Wiele osób zastanawia się: o czym rozmawiać ze starszymi ludźmi? Należy pamiętać, że senior może mieć odmienne zdanie od naszego, dlatego warto nie poruszać tematów wrażliwych, a tym bardziej tabu. Skup się na potrzebach i samopoczuciu seniora, jednak nie zapomnij zapytać o jego pasje, zainteresowania, przeszłość. Otwórz się i opowiedz o szczegółach ze swojego życia, to pozwoli Wam na zbudowanie relacji i więzi. Wraz z rozwojem Waszej znajomości możesz zdecydować się na poruszanie kolejnych tematów, warto jednak mieć pewność, że nie będą dla współrozmówcy krępujące.

Znajdź wspólne zainteresowania

Osoby starsze w społeczeństwie często postrzegane są jako nieaktywne. Seniorzy czują się wykluczeni z możliwości udziału w ciekawych zajęciach, wydarzeniach i spotkaniach. Warto jednak uświadamiać ich, że coraz więcej miejsc przygotowuje wyjątkowe oferty dla osób w starszym wieku. Dzięki rozmowie znajdziesz wspólne zainteresowania, które możesz wykorzystać w organizacji czasu seniorowi. To pozwoli Wam na zbudowanie jeszcze mocniejszych więzi, a dodatkowo pozytywnie wpłynie na jego samopoczucia. To także doskonała okazja do budowania relacji w rodzinie, ponieważ możesz zaangażować także innych członków do uczestnictwa w wydarzeniu.

Dobre relacje w rodzinie

Osoby w podeszłym wieku wymagają odpowiedniego podejścia, dlatego nie każdy poradzi sobie z opieką nad osobą starszą. Często zastanawiamy się dlaczego osoby starsze są agresywne? Wynika to z braku zrozumienia, nieodpowiedniego tonu, negatywnego nastawienia opiekuna. Dlatego warto być cierpliwym oraz wyrozumiałym dla osób w podeszłym wieku. Przez cały czas opieki warto dbać o dobre relacje z ludźmi otaczającymi osobę starszą. Dobre relacje w rodzinie to jeden z kluczy do dobrego samopoczucia osoby starszej. Często jednak osoby starsze w rodzinie czują się wykluczone i samotne, dlatego warto zadbać o dobry kontakt ze swoim podopiecznym.

Szanuj prywatność seniora

Nie zapominaj, że jesteśmy u kogoś w domu, kto mieszka w nim od lat, dlatego lepiej nie wprowadzać żadnych zmian, czy jakichkolwiek przemeblowań. Nie staraj się zmienić przyzwyczajeń podopiecznego i zasad jakich przestrzega. Osoby w podeszłym wieku tego nie lubią, mogą potraktować takie zachowanie jako atak na ich osobę. Szanuj prywatność seniora. Z pewnością to doceni i odwzajemni uśmiechem i serdecznością. Nie zapomnijmy też na początku ustalić z seniorem i jego rodziną zakresu swoich obowiązków oraz zadań do wykonania. 

Zobacz także: Co należy do zakresu obowiązków opiekunki osoby starszej?

facebook