Mniejszy stres – większy komfort pracy

Ze stresem mamy styczność praktycznie codziennie, czy to w pracy, czy w życiu codziennym.  Jednak odpowiednie nastawienie do danej sytuacji pozwala zniwelować jego negatywne skutki. Dotyczy to również osób opiekujących się Seniorami.

 

Pierwsze kroki w pracy Opiekunki

Początkujące Opiekunki często nie przyjeździe na zlecenie. Obaw jest wiele. Wynika to m.in. z małego doświadczenia, całkiem nowego otoczenia i braku znajomości języka  Jednak nie należy się stresować. Każdy kiedyś zaczynał i miał szereg obaw i pytań. Dlatego w takiej sytuacji warto zachować trzeźwość umysłu i nie pozwolić, aby stres nami zawładnął, bo może to wpłynąć negatywnie na nasz organizm. Bezsenność, wysokie ciśnienie, nadmierna potliwość czy silne wzburzenie – to tylko niektóre z negatywnych skutków stresu. Co wiedzą, co je spotka po więcej – w pracy, w której jesteśmy odpowiedzialni za kogoś, nie możemy pozwolić sobie na takie niedyspozycje. Nasz Podopieczny musi mieć przeświadczenie, że zawsze może na nas liczyć. Nierzadko bowiem jest on od nas całkowicie uzależniony. Dlatego ważne jest, aby zawsze być w dobrej formie psychofizycznej.

Przyczyny stresu

Czynniki stresogenne z jakimi możemy się zetknąć podczas odbywania zlecenia związane są głównie ze sprawowaniem opieki nad Podopiecznym. Składa się na to zakres obowiązków, jakie mamy wykonać, poziom zadowolenia zarówno Seniora, jak i jego rodziny, a także obce środowisko i ciążąca na nas presja spełnienia tych wszystkich wymagań. Niestety nie zawsze wszystko układa się po naszej myśli. Zdarzają się sytuacje awaryjne, które wywierają na nasze samopoczucie duży wpływ, np. w przypadku nagłego pogorszenia się stanu zdrowia Podopiecznego. Dlatego wybierając pracę Opiekuna osób starszych należy liczyć się z różnym obrotem zdarzeń. Oczywiście nie zakładajmy z góry czarnych scenariuszy.

Sposoby radzenia sobie ze stresem

Istnieje wiele technik radzenia sobie ze stresem. Najprostszą z nich są ćwiczenia oddechowe, które mają za zadanie uspokoić nasz organizm, dotlenić komórki i poprawić krążenie. Ćwiczenia te polegają na wykonywaniu wdechów i wydechów w odpowiednich odstępach czasowych. Inni odstresowują się słuchając muzyki.

Dodatkowym sposobem są tzw. działania profilaktyczne. Mogą one korzystnie wpłynąć na komfort naszej pracy podczas wykonywania zlecenia za granicą. Na przykład, jeśli obawiamy się, że będziemy mieć trudności w komunikacji z Seniorem i jego rodziną, dobrym rozwiązaniem będzie dokształcenie się ze znajomości języka – im więcej praktyki, tym lepiej. Polecamy też ustalenie głównych warunków i zasad współpracy jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Im szybciej zrozumiemy i poznamy nowe środowisko, tym łatwiej będzie się nam w nim odnaleźć. Unikniemy też sytuacji, które mogłyby nas zestresować.

facebook