PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Złamania

lis 12, 2019 | Pierwsza pomoc

Do złamań dochodzi głównie na skutek wypadku. U osób starszych jest to dość częsty uraz. Wynika to m.in.: z pojawiających się w tym wieku problemów z równowagą oraz kruchości kości.

 

Objawy

Objawy złamań mogą być różne, w zależności od tego, która kość została uszkodzona. Jednak w każdym przypadku występuje silny ból i opuchlizna. Może nawet dość do utraty czucia w kończynie. Natomiast jeżeli jest to złamanie otwarte, to wówczas dochodzi do przerwania skóry, pojawia się krwawienie oraz widoczny gołym okiem obrzęk. Do najpopularniejszych rodzajów złamań możemy zaliczyć:
– złamanie otwarte – kość przebija się na zewnątrz przez skórę
– złamanie zamknięte – powstaje bez zaburzania powłoki skórnej
– złamanie wieloodłamkowe – kość łamie się na więcej niż 2 fragmenty
– złamanie patologiczne – wywołane jest przez choroby, np. osteoporozę

 

Jak pomóc osobie, która złamała rękę lub nogę?

Po pierwsze, w takim przypadku należy zachować „zimną krew”.  Jeżeli Podopieczny uległ panice – uspokójmy go, zapewnijmy, że jest pod dobrą opieką i, że niedługo przyjedzie profesjonalna pomoc. On takiego wsparcia potrzebuje.

Tymczasem, przed przyjazdem pogotowia, powinniśmy jak najszybciej usztywnić złamaną rękę czy nogę. Pamiętajmy przy tym, by unieruchomić co najmniej dwa sąsiadujące stawy. Do unieruchomienia możemy wykorzystać trójkątną chustę lub inne przedmioty, które akurat mamy pod ręką (np. deska).

 

Rehabilitacja

Leczenie złamań u młodego człowieka zwykle trwa kilka tygodni. Niestety u Seniorów może to zająć więcej czasu, gdyż z wiekiem zdolności regeneracyjne organizmu pogarszają się i to znacznie. Jednak systematyczne ćwiczenia wykonywane zgodnie z zaleceniami lekarza mogą przywrócić sprawność kończyny prawie w 100%. Odpowiedni sprzęt i akcesoria sportowe będą w tym niezwykle pomocne.

facebook