PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Czy demencja jest uleczalna? Czy na demencję się umiera? Odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące demencji

paź 9, 2023 | Choroby, Warto wiedzieć

Demencja to ogólna nazwa dla szerokiego spektrum chorób, które prowadzą do postępującego pogorszenia zdolności poznawczych, takich jak pamięć, myślenie i zdolność do wykonywania codziennych czynności. Szacuje się, że na demencję choruje ponad 500 tysięcy osób. Diagnoza to dla bliskich niezwykle ciężki moment, który rodzi wiele pytań. Czy demencja jest uleczalna? I czy można na nią umrzeć?

Czy demencja jest uleczalna?

Demencja jest chorobą nieuleczalną i postępującą, jednak wiele zależy od jej charakteru oraz tego, jak szybko zareagujemy i włączymy odpowiednie leczenie. Leczenie demencji polega więc na łagodzeniu objawów i poprawie jakości życia chorego. Chociaż demencja nie jest uleczalna wprowadzenie odpowiedniej farmakoterapii pomoże w spowolnieniu postępowania choroby. W farmakoterapii zastosowanie znajdują leki, których zadaniem jest zwiększanie poziomu acetylocholiny. Stosuje się także różnego rodzaju środki przeciwdepresyjne, uspokajające czy ułatwiające zasypianie.

Czy demencję można zatrzymać?

Demencja to choroba postępująca, której niestety nie da się cofnąć ani zatrzymać. Możemy jednak spowolnić jej przebieg za pomocą odpowiednich leków oraz ćwiczeń, które wzmacniają pracę mózgu. Najważniejsze w łagodnym przebiegu choroby jest jej wczesna diagnoza, która pozwoli nam na szybką reakcję, kiedy zmiany w mózgu nie są aż tak duże.

Czy na demencję się umiera?

Demencja sama w sobie nie jest bezpośrednią przyczyną śmierci. Jednakże komplikacje związane z postępującą demencją, mogą prowadzić do infekcji, odwodnienia lub niedożywienia, które mogą być śmiertelne. Osoby z demencją są także bardziej podatne na infekcje, takie jak zapalenie płuc, które mogą prowadzić do śmierci. Czy na demencję się umiera? Demencja jest nierozerwalnie związana z umieraniem, ponieważ wraz z pogłębianiem się choroby, pogłębiają się patologie mózgu, które mogą być przyczyną śmierci chorego.

Czy demencja może się cofnąć?

Demencja to choroba, której nie możemy cofnąć, dlatego o wiele lepiej jej zapobiegać. Jak chronić mózg przed demencją?

Aktywność fizyczna: Regularne ćwiczenia fizyczne, takie jak spacerowanie, bieganie czy jazda na rowerze, mogą poprawiać krążenie krwi w mózgu i wspierać ogólną kondycję fizyczną. Zaleca się przynajmniej 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo.

Zdrowa dieta: Dieta bogata w owoce, warzywa, ryby, orzechy, oliwę z oliwek i niskie spożycie czerwonego mięsa, może pomóc w ochronie mózgu przed starzeniem się i demencją.

Aktywność umysłowa: Ćwiczenia umysłowe, takie jak czytanie, rozwiązywanie krzyżówek, nauka nowego języka czy grania na instrumencie, mogą opóźnić pojawienie się objawów demencji.

Społeczne kontakty: Utrzymywanie relacji społecznych i uczestniczenie w aktywnościach społecznych może wspierać zdrowie psychiczne i kognitywne.

Kontrola czynników ryzyka sercowo-naczyniowego: Należy kontrolować ciśnienie krwi, cholesterol i cukrzycę, ponieważ choroby sercowo-naczyniowe mogą zwiększać ryzyko demencji naczyniowej.

Niepalenie: Palenie tytoniu zwiększa ryzyko demencji. Jeśli palisz, poszukaj pomocy w rzuceniu palenia.

Ograniczenie alkoholu: Nadmierne spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko demencji.

Regularne badania: Regularne wizyty u lekarza i kontrola zdrowia, w tym ocena funkcji poznawczych, mogą pomóc w wczesnym wykryciu i leczeniu potencjalnych problemów.

Dbaj o zdrowie psychiczne: Leczenie depresji, unikanie chronicznego stresu i dbanie o zdrowy sen są ważne dla zdrowia mózgu.

Zobacz także: Opieka nad osobą z demencją starczą

facebook