PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Wysoka gorączka

lut 18, 2021 | Pierwsza pomoc

Znacznie podwyższona temperatura ciała u człowieka zazwyczaj świadczy o rozwoju infekcji. Seniorzy są szczególnie narażeni na rozwój zakażeń, ze względu na zwiększoną zachorowalność w ich wieku i upośledzone funkcje narządów. Osobom starszym z reguły towarzyszy wiele chorób współistniejących, które wymagają przewlekłego leczenia. Przyjmowanie różnych leków może powodować polipragmazję, co z kolei może doprowadzić do wystąpienia gorączki polekowej.

Inne przyczyny gorączki u seniorów

Poza infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi czy grzybicznymi oraz stosowaniem leków wywołujących niepożądane reakcje, istnieje wiele innych czynników wywołujących gorączkę u podopiecznych. Gorączka to sygnał. Organizm w ten sposób reaguje na kontakt również z innymi patogenami, takimi jak: alergeny, ciała obce czy toksyny. Gorączka u osób starszych może pojawić się także w efekcie przebiegu choroby niezwiązanej z infekcją, np. nowotworu, udaru mózgu lub oparzeń i innych urazów ciała.

Objawy wysokiej gorączki

Objawy gorączki są dla nas wszystkich oczywiste, każdy z nas z pewnością ich doświadczył. Warto jednak je przypomnieć. Do głównych symptomów zaliczamy:
– rozgrzanie ciała, pocenie się,
– dreszcze, uczucie zimna,
– przyspieszenie akcji serca i częstotliwości oddechów,
– bóle głowy i mięśni,
– utrata łaknienia,
– senność, osłabienie,
– biegunki, wymioty.
W przypadku podniesienia temperatury ciała powyżej 39°C dochodzą inne objawy, które świadczą o pojawieniu się poważniejszych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu:
– utrata orientacji, majaczenie,
– utrata przytomności,
– śpiączka.

Domowe sposoby na obniżenie temperatury

Poza stosowaniem leków przeciwgorączkowych, istnieje kilka sprawdzonych, domowych sposobów na radzenie sobie z wysoką gorączką. Najpopularniejszą metodą jest stosowanie chłodnych okładów na głowę. Pamiętajmy też o systematycznym nawadnianiu podopiecznego. Może do tego posłużyć zwykła woda lub ziołowe napary, np. z kwiatu lipy czy owocu bzu czarnego. Warto też pamiętać o  nieokrywaniu chorego dodatkowymi kocami i kołdrami, które blokują ujście ciepła poza organizm. Duże znaczenie ma też odpowiednia temperatura pomieszczenia – powinna oscylować w granicach 21-22°C. Pamiętajmy, że jeśli domowe sposoby na obniżenie temperatury nie pomogą, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

facebook