PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Domowe urazy

mar 18, 2021 | Pierwsza pomoc

Dom to miejsce, w którym spędzamy mnóstwo czasu. Jest to zarówno nasz azyl, w którym możemy być sobą, jak i przestrzeń do wykonywania codziennych obowiązków – sprzątania, gotowania i nie tylko. Podczas realizowania tego typu aktywności nietrudno o wypadek lub uraz. Wystarczy chwila nieuwagi, brak skupienia, czy przecenienie swoich możliwości fizycznych.

Urazy wśród seniorów

Na wypadki w środowisku domowym są szczególnie narażone osoby starsze. Najczęściej zdarzają się upadki, skaleczenia i stłuczenia, które prowadzą do mniej lub bardziej poważnych komplikacji. Z uwagi na podeszły wiek poszkodowanych i obecność przewlekłych chorób, obrażenia ciała u seniorów z reguły wymagają interwencji lekarskich, a nawet rehabilitacji. W większości przypadków osoba starsza nie wraca już do formy, co skutkuje trwałym pogorszeniem zdrowia i utratą komfortu życia. Seniorów mniej mobilnych nie jest trudno kontrolować. Więcej uwagi z pewnością będzie wymagać podopieczny, który może poruszać się bez wsparcia i jest w stanie samodzielnie wykonać niektóre czynności. Tu główną rolą Opiekuna jest czuwanie nad bezpieczeństwem seniora i zapewnienie mu odpowiednich warunków do realizacji jego działań. Nie odbierajmy osobie starszej możliwości do podejmowania aktywności. Dzięki angażowaniu się w różne zadania senior cały czas pozostaje w ruchu, w wyniku czego koordynacja i siła mięśni nie ulegają pogorszeniu. W efekcie sprawna osoba starsza będzie mniej podatna na dolegliwości układu mięśniowego i kostnego.

Pierwsza pomoc

Jak należy udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu w wypadku domowym? Wszystko zależy od rodzaju zdarzenia i tego, jak w rezultacie czuje się podopieczny. Niegroźne stłuczenia, lekkie oparzenia i skaleczenia jesteśmy w stanie opatrzeć samodzielnie, przy pomocy podręcznej apteczki. Po wsparcie pomocy medycznej warto zwrócić się wtedy, gdy widzimy, że nie poradzimy sobie sami z problemem lub w przypadku utraty przytomności seniora. Więcej na temat urazów w warunkach domowych i sposobów radzenia sobie z nimi znajdziecie w naszych pozostałych artykułach:
– Upadki
– Porażenie prądem
– Skaleczenia
– Lekkie oparzenia domowe
– Zwichnięcia
– Złamania

facebook