PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Upadki

paź 1, 2020 | Pierwsza pomoc

Zburzenia równowagi u osób starszych to bardzo powszechny problem, który często prowadzi do upadków. Świadczy on m.in. o chorobach układu nerwowego, ale nie tylko. Sposób poruszania się podopiecznego zależy też od jego sprawności fizycznej. Opiekując się seniorem warto zadbać o jego odpowiednią asekurację w czasie chodzenia, jeżeli jej potrzebuje, oraz zwracać uwagę w jakim tempie postępują ograniczenia mobilności.

 

Przyczyny upadków wynikające ze stanu zdrowia seniora

Upadki przydarzają się nie tylko osobom starszym. Zazwyczaj przewracamy się z powodu nieuwagi, napotkania na jakąś przeszkodę, czy śliskie podłoże. U podopiecznych, występujące zaburzenia równowagi nie zależą tylko od czynników środowiskowych, ale też od czynników zdrowotnych.
Do głównych przyczyn upadków należą więc:
– choroby układu nerwowego np. demencja, choroba Parkinsona, przebyty udar mózgu
– osłabienie mięśniowe i pogorszenie koordynacji
– osteoporoza
– zaburzenia widzenia
– choroby układu krążenia
O ile czynniki środowiskowe, które mogą powodować upadki jesteśmy w stanie wyeliminować poprzez odpowiednie dostosowanie warunków mieszkalnych dla podopiecznego, tak czynniki wynikające ze stanu zdrowia seniora już nie. Aby zniwelować ryzyko upadku osoby starszej należy stale kontrolować ją w ruchu zwłaszcza wtedy, kiedy cierpi na jedno z wyżej wymienionych schorzeń.

 

Skutki upadków i pierwsza pomoc

Niestety upadki często prowadzą do poważnych uszkodzeń ciała, tj. stłuczeń, złamań, czy krwiaków. Rozległe obrażenia organizmu są bezpośrednią przyczyną poważnych stanów chorobowych wymagających długiego okresu rekonwalescencji, a nawet stanu zagrożenia życia.
Co należy robić kiedy osoba starsza upadnie i wymaga pomocy? Na początek należy ocenić jej ogólny stan fizyczny, czyli sprawdzić czy doszło do jakichkolwiek urazów, czy nastąpiła utrata przytomności i czy są zachowane wszystkie funkcje życiowe. W razie wystąpienia uszkodzeń ciała trzeba przystąpić do zabezpieczenia miejsca urazu oraz wezwać pomoc medyczną. Niekiedy jest tak, że od razu nie widzimy niepokojących objawów po wypadku, dlatego warto monitorować zachowanie podopiecznego i na wszelki wypadek zrobić oględziny ciała. Jeżeli upadek wywołał gorsze obrażenia, np. mamy podejrzenie wstrząśnienia mózgu, należy niezwłocznie zawiadomić pogotowie i kontrolować czynności życiowe.

facebook