Z utratą krwi miał do czynienia na pewno każdy z nas. Takie zjawisko może być wywołane przez uraz naczyń krwionośnych lub być jedną z oznak jakiejś choroby. Krwawienie i krwotoki są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, u których, jak wiemy, przebieg leczenia jakiegokolwiek schorzenia wymaga czasu i zaawansowanej pomocy medycznej.
Utrata krwi u osób starszych
Na początek warto zwrócić uwagę na to jakie są różnice między zwyczajnym krwawieniem, a krwotokiem. Krwawienie zazwyczaj nie zagraża życiu człowieka, jest spowodowane powierzchownym urazem, który nie wymaga długiego procesu gojenia i można go sprawnie opatrzyć. Jeżeli mamy do czynienia z krwotokiem, sprawa wygląda dużo poważniej. Podczas krwotoku poszkodowany traci krew w szybszym tempie i w większej ilości. Może wtedy dojść do wstrząsu hipowolemicznego, czyli gwałtownego spadku ciśnienia, a co za tym idzie, niedotlenienia organów wewnętrznych, co stanowi bezpośrednie zagrożenie życia.
Pierwsza pomoc
O ile w przypadku krwotoku wewnętrznego, czyli np. wylewu krwi do mózgu, nie jesteśmy w stanie inaczej pomóc, niż niezwłocznie wezwać służby medyczne, tak w przypadku krwawienia i krwotoków zewnętrznych możemy podjąć odpowiednie działania hamujące rozwój takiej sytuacji. U seniorów, najczęściej mamy do czynienia z krwawieniem z nosa, z żylaków nóg, bądź na skutek rany na skórze. W każdym z tych przypadków ważne jest obserwowanie ogólnego stanu zdrowia podopiecznego i opanowania uczucia paniki ze strony seniora. W trakcie tamowania krwawienia, czy opatrywania rany pamiętajmy o zapewnieniu warunków sterylnych, by uniknąć zakażenia. Jeżeli krwawienie jest niewielkie i nie wymaga interwencji lekarskiej, należy standardowo miejsce wycieku krwi przemyć środkiem antyseptycznym i założyć opatrunek, np. plaster. W momencie, kiedy mamy do czynienia z bardziej obfitym krwawieniem, w miejscu jego wystąpienia lub nad tym miejscem, należy założyć opatrunek uciskowy poszkodowanemu i wezwać pomoc medyczną. Kiedy podopieczny ma krwotok z nosa, kluczowe jest ułożenie seniora w odpowiedniej pozycji, czyli na siedząco z pochylonym tułowiem do przodu. Nos należy oczyścić z zalegającej wydzieliny i ścisnąć palcami skrzydełka nosa na kilka, kilkanaście minut. Jeżeli krwawienie nie ustąpi po tym czasie, należy skontaktować się ze służbami medycznymi.