PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Ataki astmy i napady duszności

lis 5, 2020 | Pierwsza pomoc

Problemy z oddychaniem towarzyszą większości osób w podeszłym wieku. Istnieje wiele czynników, które powodują wystąpienie duszności, czy pojawienie się astmy oskrzelowej u seniora. Na te schorzenia cierpią osoby w każdym wieku, jednak u osób starszych, ze względu na współistniejące choroby, ciężej jest zdiagnozować problem i go skutecznie leczyć.

 

Przyczyny zaburzeń pracy układu oddechowego

Astma jest chorobą przewlekłą, która najczęściej ma podłoże alergiczne. Czynnikami nasilającymi to schorzenie, czy napady duszności są m.in.:
– zanieczyszczenia powietrza,
– palenie papierosów/przebywanie w środowisku palaczy,
– zbyt suche lub zbyt wilgotne powietrze,
– sierść zwierząt, roztocza i inne alergeny,
– obecność substancji drażniących w otoczeniu np. perfumy.
Wrażliwość na powyższe czynniki powoduje u człowieka natychmiastową reakcję obronną organizmu, która polega na zablokowaniu dróg oddechowych na skutek odebranych bodźców węchowych. Podopiecznemu towarzyszą wtedy suchy kaszel, świszczący oddech, uczucie ciężkości w klatce piersiowej, a w najgorszym przypadku uczucie ucisku w gardle i duszenie. Warto też wspomnieć, że ataki duszności mogą być spowodowane także przez czynniki psychiczne, np. silny stres lub inne sytuacje wywołujące wzmożone emocje.

 

Pierwsza pomoc

Jeżeli podopieczny cierpi na astmę i nastąpił u niego atak spowodowany nagłym skurczem oskrzeli, należy niezwłocznie pomóc mu w udrożnieniu dróg oddechowych. W tym celu seniorowi podaje się specjalne środki rozszerzające oskrzela, np. inhalator, które są przygotowane przez lekarza na wypadek pojawienia się takiej sytuacji. Jeżeli atak jest na tyle silny, że po podaniu leków nie zauważamy poprawy, należy wezwać służby medyczne. W przypadku pojawienia się napadu duszności, nawet u podopiecznego, który nie cierpi na astmę, konieczne jest ułożenie go w pozycji ułatwiającej oddychanie – na stojąco lub siedząco i rozpięcie ubrania w okolicach szyi/klatki piersiowej. Staramy się uspokoić seniora, zapewnić mu dostęp do świeżego powietrza i monitorować jego stan. W momencie wystąpienia dodatkowych symptomów, np. bladość i sinienie skóry czy utrata przytomności, trzeba zawiadomić pogotowie.

facebook