PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Transfer osoby niezdolnej do samodzielnego ruchu

kwi 22, 2021 | Pierwsza pomoc

Podczas sprawowania opieki nad leżącym seniorem, zadaniem Opiekunki jest wspieranie go w czynnościach, które wymagają aktywizacji nóg. To jedna z najbardziej wymagających i trudnych czynności. Warto znać odpowiednie techniki, by uniknąć przeciążeń lub kontuzji u siebie i podopiecznego. Z tego powodu należy również dbać o komfort zarówno seniora, jak i własny.

Czym jest transfer?

Transfer podopiecznego jak sama nazwa wskazuje, wiąże się z koniecznością przenoszenia i przemieszczania seniora, który nie wstaje i nie porusza się samodzielnie. Najczęściej jest to przenoszenie z łóżka, fotela czy toalety na wózek inwalidzki i odwrotnie. Na zleceniach gdzie podopieczny potrzebuje transferu, wymagana jest nie tylko dobra sprawność fizyczna, ale także konkretna wiedza i umiejętności ze strony Opiekunki. Przy niektórych czynnościach porannych bądź wieczornych możemy liczyć na wsparcie zewnętrznej opieki medycznej lub innego domownika. W większości sytuacji podopieczny jest jednak zależny od Opiekunki. Dużą rolę w przemieszczaniu seniora odgrywa też dostosowanie warunków w mieszkaniu. Przestrzeń domowa powinna być tak przystosowana, żeby nie utrudniała transportu osoby niezdolnej do samodzielnego ruchu. Należy zwrócić uwagę m.in. na takie kwestie jak: odpowiednie umiejscowienie mebli i innych rzeczy, dobre oświetlenie, zainstalowanie dodatkowych uchwytów i poręczy, zastosowanie mat antypoślizgowych w kuchni i w łazience. Doskonałym ułatwieniem, zarówno dla Opiekunki, jak i podopiecznego, będzie korzystanie z pomocniczych sprzętów, do których należą: łóżko specjalistyczne, podnośnik, przenośna toaleta, krzesełko kąpielowe, wózek inwalidzki, rolator czy krzesło schodowe.

Właściwe podejście do transferu

W transferze podopiecznego, który nie jest zdolny do samodzielnego ruchu, kluczowe jest przyjęcie odpowiedniej postawy przez Opiekunkę. O czym należy pamiętać podnosząc seniora? W żadnym wypadku nie można unosić go, mając zgięte plecy. W związku z tym powinno się pamiętać o pozycji nóg – uginać je w kolanach podczas wykonywania ruchu unoszenia. Należy stać pewnie i stabilnie, mieć obuwie, które jest płaskie i wygodne. Podopiecznego nie można szarpać za ubrania, chwytać pod pachy czy łapać za żebra. Z kolei senior nie powinien chwytać Opiekunki za kark, to powoduje zbyt duże obciążenie dla kręgosłupa szyjnego. Właściwym rozwiązaniem będzie poproszenie podopiecznego o złapanie Opiekunki za pas. Ponadto, warto mówić osobie starszej o krokach, jakie podejmiemy w jej kierunku. Opisywanie i tłumaczenie każdej podejmowanej przez nas czynności zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu osobie niezdolnej do samodzielnego ruchu. Pozwala też na lepszą współpracę i włączenie seniora do aktywności, na tyle, na ile jest to możliwe. W przypadku kiedy czujemy, że nie jesteśmy w stanie samemu poradzić sobie z transferem, należy poprosić kogoś o wsparcie. Nie róbmy nic na siłę!  Nie narażajmy ani siebie, ani podopiecznego na kontuzje. Pamiętajmy, że jedną z najczęstszych przyczyn urazów u Opiekunek jest właśnie nieprawidłowy transfer. Dbajmy o siebie nawzajem!

facebook