Przyczyną nietrzymania moczu u osób starszych jest wzrost ciśnienia w brzuchu. To niekontrolowana dolegliwość, wynikająca z faktu, iż mocz, znajdujący się w pęcherzu jest zatrzymywany dzięki mięśniom kegla. Kiedy pęcherz jest pełny, do mózgu dociera informacja, że pora go opróżnić. W tej chwili wtedy mózg przesyła sygnał do mięśni kegla, aby uległy rozluźnieniu, mięśnie pęcherza zaczynają się kurczyć i wówczas możliwe jest oddanie moczu. Jeśli któryś z tych etapów jest zaburzony, dochodzi do nietrzymania moczu u osoby starszej. Częste oddawanie moczu u mężczyzn oraz kobiet może wskazywać na chorobę, dlatego należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Problem nietrzymania moczu u osób starszych – jak się objawia?
Inkontynencja u osób starszych objawia się nietrzymaniem moczu podczas aktywności fizycznej, kaszlu, kichania czy śmiechu. Jeśli potrzeba skorzystania z toalety jest bardzo silna, a do jego wypływu dochodzi w ciągu kilku sekund, mamy wtedy do czynienia z nietrzymaniem moczu z dużym parciem. Problem nietrzymania moczu u seniorów może także wywołać zmiana pozycji ciała czy odgłosy lejącej się wody.
Jakie są typy inkontynencji u osób starszych?
- Inkontynencja parcia
- Wysiłkowe nietrzymanie moczu
- Inkontynencja kałowa
- Inkontynencja z przepełnienia
Jest to dolegliwość o podłożu fizycznym, ale także psychologicznym. Dzieje się tak, gdyż senior zmagający się z problemem nietrzymania moczu czuje się niepewnie i może mieć spore kłopoty z nawiązywaniem relacji międzyludzkich. W przypadku wystąpienia schorzenia, niezwykle istotna jest właściwa higiena osób starszych, która może pomóc poczuć się im bardziej komfortowo.
Nietrzymanie moczu u osób starszych – leczenie
Senior zmagający się z inkontynencją często wstydzi się rozmawiać o swoim problemie i zwleka z konsultacją lekarską. W takim razie jak powstrzymać nietrzymanie moczu? Na początek warto zachęcić podopiecznego do ćwiczeń na wzmocnienie mięśni dna miednicy (Kegla). Polegają one na zaciskaniu ich tak, jakby chciało się przerwać strumień moczu. Zalecane jest ćwiczenie 3 razy dziennie po 10 powtórzeń.
Zioła na nietrzymanie moczu u osób starszych:
- Ziele i korzeń pokrzywy
- Ziele i korzeń mniszka lekarskiego
- Kwiaty lipy
- Zielona herbata
- Owoce żurawiny
Poza stosowaniem ziół warto też zadbać o dietę seniora. Zalecane jest spożywanie dużych ilości warzyw i owoców, szczególnie ogórków.
Jeśli ćwiczenia i zioła nie pomagają, należy wdrożyć bardziej zaawansowane działania. Jakie leki na nietrzymanie moczu u osób starszych wybrać? Na rynku jest dostępnych wiele preparatów. Leki na nietrzymanie moczu u osób starszych najczęściej składają się z witamin i składników roślinnych. Należy pamiętać, że leczenie farmaceutyczne jest jednym z wielu sposobów leczenia inkotynencji u osób starszych. Przede wszystkim zalecana jest konsultacja z lekarzem, który pomoże ocenić, jak wygląda sytuacja oraz co jest przyczyną nietrzymania moczu.