Prawo drogowe w Niemczech

Powszechnie wiadomo, że każdy kraj ma swoje prawa, propaguje wybrane wartości i utrzymuje wielopokoleniowe tradycje. Tak też jest w odniesieniu do prawa drogowego u naszych zachodnich sąsiadów. Poruszając się samochodem na terenie Niemiec, musimy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii, ponieważ tamtejsze przepisy ruchu drogowego nieco różnią się od tych obowiązujących w Polsce.

Ograniczenia prędkości

Niemcy słyną z dobrej jakości dróg, co zachęca kierowców do trzymania nogi na gazie. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją tam ograniczenia prędkości. Wręcz przeciwnie, podobnie jak w Polsce, w terenie zabudowanym pojedziemy tam max. 50 km/h. W terenie niezabudowanym ograniczenie dla samochodów osobowych i pojazdów do 3,5 t wynosi 100 km/h, a dla pojazdów powyżej 3,5 t do 60 km/h. Na drogach ekspresowych ograniczenia wynoszą odpowiednio 130 km/h i 80 km/h. I na koniec słynne autostrady niemieckie – tam z reguły nie ma ograniczeń prędkości dla samochodów osobowych, natomiast cięższe pojazdy mogą poruszać się na nich do 80 km/h.

Zielone strefy

Nowością, z którą możemy mieć styczność w Niemczech to zielone strefy, czyli obszary, gdzie zabroniony jest wjazd dla samochodów emitujących duże ilości spalin. Aby wjechać do takiej strefy musimy mieć naklejoną na przedniej szybie specjalną naklejkę, która informuje o klasie emisji spalin pojazdu. Winiety dostępne są w 3 kolorach: zielona z 4 klasą, żółta z 3 klasą i czerwona z 2 klasą. W centrach większych miast z reguły obowiązuje plakietka zielona, dlatego wcześniej warto się upewnić, czy nasze auto spełnia odpowiednie standardy i zaopatrzyć się w taką naklejkę. Można ją nabyć na stacjach paliw czy warsztatach samochodowych. Brak zastosowania się do tych zasad będzie wyegzekwowany poprzez mandat.

Pozostałe różnice

Prawo drogowe w Niemczech ma kilka innych zasad, które w naszym kraju funkcjonują inaczej. Jednym z takich aspektów jest parkowanie. U naszych zachodnich sąsiadów niedopuszczalne jest parkowanie na chodniku, auto możemy zostawić na wyznaczonych strefach i parkingach.
Ciekawą kwestią jest też dopuszczalna ilość alkoholu w wydychanym powietrzu – w Niemczech wynosi 0,5 promila u kierowców, którzy ukończyli 21 lat i posiadają prawo jazdy dłużej niż 2 lata.

Obowiązkowe dokumenty i telefony alarmowe

Aby poruszać się samochodem na terenie Niemiec musimy dysponować: swoim dokumentem tożsamości (dowód osobisty/paszport), dokumentem prawa jazdy, dowodem rejestracyjnym pojazdu oraz ubezpieczeniem OC pojazdu.
Numery alarmowe w razie wypadku, problemów technicznych, itd. to:
Europejski nr alarmowy: 112
Policja niemiecka: 110
Ambasada RP: +49 1637887676

facebook