Padaczka, czyli epilepsja, to schorzenie dotyczące pracy układu nerwowego i mózgu. Główną grupą narażoną na zachorowanie są osoby po 65 roku życia i najczęściej jest to związane z powikłaniami po chorobach naczyń krwionośnych.
Objawy padaczki
Osoba, u której trwa atak padaczki zachowuje się bardzo charakterystycznie. Jest to spowodowane krótkotrwałym zaburzeniem pracy mózgu, powodującym np. silne wstrząsy ciała. Często objawy epilepsji są mylone ze zwykłymi omdleniami, zasłabnięciami czy problemami z ciśnieniem tętniczym. Do głównych symptomów należą m.in.:
– utrata przytomności
– drżenie ciała
– sztywność kończyn
– znieruchomienie
– utrata świadomości
Epilepsja może objawiać się różnie u ludzi. U niektórych możemy zaobserwować utratę przytomności i zwiotczenie mięśni, natomiast u innych osób zobaczymy silne drgania ciała bez utraty świadomości.
Czynniki wywołujące epilepsję
U Seniora, który miewa ataki padaczkowe, warto zwrócić uwagę okoliczności, kiedy doznaje napadu drgawkowego. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi, kiedy Osoba starsza:
– nieregularnie przyjmuje leki
– jest narażona na stres i silne emocje, lub ostre światło
– odbyła duży wysiłek fizyczny
– jest przemęczona
Przy sprawowaniu opieki nad osobą cierpiącą na epilepsję ważne jest więc, aby kontrolować dzienne działania Podopiecznego i zwracać uwagę na niesprzyjające warunki środowiskowe, które mogą spowodować wystąpienie ataku.
Jak pomóc osobie, która przechodzi atak?
Pomoc osobie, która przechodzi atak padaczki jest bardzo ważna, ponieważ brak wsparcia w takiej sytuacji może doprowadzić nawet do zgonu. Przede wszystkim, w takich okolicznościach, trzeba zachować spokój i postępować delikatnie z chorym. Przy utracie przytomności Podopiecznego, należy zabezpieczyć miejsce ataku – pozbyć się niebezpiecznych przedmiotów w jego otoczeniu i ułożyć w pozycji bocznej ustalonej w celu udrożnienia dróg oddechowych. Atak musimy przeczekać i czuwać przy Podopiecznym, nie wolno blokować jego ruchów, przenosić w inne miejsce, otwierać ust. W przypadku kiedy atak nie ustępuje w ciągu 5 minut, należy wezwać pogotowie.