Powszechnie wiadomo, że każdy kraj ma swoje prawa, propaguje wybrane wartości i utrzymuje wielopokoleniowe tradycje. Tak też jest w odniesieniu do prawa drogowego w Niemczech. Poruszając się samochodem na terenie Niemiec, musimy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii, ponieważ tamtejsze przepisy ruchu drogowego nieco różnią się od tych obowiązujących w Polsce.
Przepisy drogowe – Niemcy
Niemcy słyną z dobrej jakości dróg, co zachęca kierowców do trzymania nogi na gazie. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją tam ograniczenia prędkości. Wręcz przeciwnie, podobnie jak w Polsce, przepisy drogowe w Niemczech wprowadzają poszczególne ograniczenia na różnych drogach. W terenie zabudowanym pojedziemy tam max. 50 km/h. W terenie niezabudowanym ograniczenie dla samochodów osobowych i pojazdów do 3,5 t wynosi 100 km/h, a dla pojazdów powyżej 3,5 t do 60 km/h. Na drogach ekspresowych ograniczenia wynoszą odpowiednio 130 km/h i 80 km/h. I na koniec słynne autostrady niemieckie – prawo drogowe w Niemczech z reguły nie wprowadza tam ograniczeń prędkości dla samochodów osobowych, natomiast cięższe pojazdy mogą poruszać się na nich do 80 km/h.
Zielone strefy – nowe przepisy drogowe w Niemczech
Nowe przepisy drogowe w Niemczech wprowadziły zielone strefy, czyli obszary, gdzie zabroniony jest wjazd dla samochodów emitujących duże ilości spalin. Aby wjechać do takiej strefy musimy mieć naklejoną na przedniej szybie specjalną naklejkę, która informuje o klasie emisji spalin pojazdu. Winiety dostępne są w 3 kolorach: zielona z 4 klasą, żółta z 3 klasą i czerwona z 2 klasą. W centrach większych miast z reguły obowiązuje plakietka zielona, dlatego wcześniej warto się upewnić, czy nasze auto spełnia odpowiednie standardy i zaopatrzyć się w taką naklejkę. Można ją nabyć na stacjach paliw czy warsztatach samochodowych. Brak zastosowania się do tych zasad będzie wyegzekwowany poprzez mandat.
Prawo drogowe w Niemczech
Przepisy drogowe w Niemczech posiadają kilka innych zasad, które w naszym kraju funkcjonują inaczej. Jednym z takich aspektów jest parkowanie. U naszych zachodnich sąsiadów niedopuszczalne jest parkowanie na chodniku, auto możemy zostawić na wyznaczonych strefach i parkingach.
Ciekawą kwestią w prawie drogowym w Niemczech jest też dopuszczalna ilość alkoholu w wydychanym powietrzu – w Niemczech wynosi 0,5 promila u kierowców, którzy ukończyli 21 lat i posiadają prawo jazdy dłużej niż 2 lata.
Obowiązkowe dokumenty i telefony alarmowe
Aby poruszać się samochodem na terenie Niemiec musimy dysponować: swoim dokumentem tożsamości (dowód osobisty/paszport), dokumentem prawa jazdy, dowodem rejestracyjnym pojazdu oraz ubezpieczeniem OC pojazdu.
Numery alarmowe w razie wypadku, problemów technicznych, itd. to:
Europejski nr alarmowy: 112
Policja niemiecka: 110
Ambasada RP: +49 1637887676
Zobacz także: Ważne numery telefonów w Niemczech