PRACUJ JAKO OPIEKUNKA OSÓB STARSZYCH W NIEMCZECH

Ul. Zamknięta 10/ lok. 2.6
30-554 Kraków

Zapraszamy do biura
8.00-16.00

Otępienie u osób starszych

sie 10, 2021 | Choroby

Otępienie u osób starszych

Demencja, czyli inaczej otępienie, jest szerszym pojęciem, określającym objawy związane z kłopotami z myśleniem i pamięcią. Termin często łączy się z podeszłym wiekiem oraz osłabieniem funkcji poznawczych. Otępienie u seniorów jest niesprawnością pod względem poznawczym i atakuje takie sfery jak pamięć, myślenie, orientację, rozumowanie lub język. Jest to poważne schorzenie, gdyż obciąża opiekuna lub rodzinę, zajmującą się seniorem, charakterystycznymi zachowaniami osoby starszej, takimi jak napady agresji, dezorientacja czy błądzenie myślami.

Przyczyny otępienia u osób starszych

Otępienie wynika z uszkodzenia komórek mózgu. Zaburza to ich zdolność do komunikowania się ze sobą. W związku z tym pojawiają się kłopoty z myśleniem, zachowaniem oraz uczuciami. Mózg ma wiele odrębnych obszarów, z których każdy odpowiada za różne funkcje (np. pamięć, ruch i osąd). Jeżeli w konkretnym miejscu komórki ulegną uszkodzeniu, organizm nie będzie mógł prawidłowo funkcjonować. Większość zmian zachodzących w mózgu i powodujących choroby otępienne, jest trwała i pogarsza się z upływem czasu. Jednakże problemy z myśleniem i pamięcią, które zostały spowodowane wymienionymi schorzeniami, mogą ulec poprawie, w sytuacji gdy zastosuje się właściwe leczenie. Zalicza się do nich:

  • depresję,
  • skutki uboczne leków,
  • nadużywanie alkoholu,
  • problemy z tarczycą,
  • niedobory witamin.

Na ten moment nie istnieje skuteczne lekarstwo na demencję, jedynie wybrane medykamenty, które mogą załagodzić objawy. Pośród nich znajdują się leki usprawniające pamięć na pewien czas. Dostępne są także lekarstwa na zaburzenia nastroju (np. lęk, depresję).

Jak pomóc seniorowi cierpiącemu na otępienie?

Według wyników badań, udowodniono, że ćwiczenia fizyczne pozytywnie wpływają na pracę mózgu, nastrój i ogólną sprawność. Zdrowa, zbilansowana dieta, ograniczeniu spożycia alkoholu, a także dobry sen to kolejne czynniki, wpływające na zapobieganie otępieniu u seniora oraz podtrzymywanie właściwej pracy mózgu. Bycie aktywnym społecznie i wykonywanie przynoszących przyjemność działań, korzystnie oddziałuje na zdrowie psychiczne. Ponadto, by minimalizować wystąpienie otępienia, należy leczyć pozostałe choroby, które także mają wpływ na funkcjonowanie mózgu, takie jak cukrzyca, nadciśnienie i wysoki poziom cholesterolu.

 

 

Ostatnie wpisy

facebook